Prawo, polityka

Krajowa Sekcja Przemysłu Okrętowego NSZZ „Solidarność” wystosowała list do Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, w którym wnioskuje o podjęcie pilnych działań mających na celu poprawę kształcenia kadr dla przemysłu okrętowego.

Jako przykład podana jest Politechnika Gdańska, gdzie po likwidacji osobnego wydziału okrętowego zanika kształcenie inżynierów na kierunkach związanych z projektowaniem i budową statków i okrętów. Niesie to za sobą ryzyko dla realizacji ambitnych planów stoczniowych i budowy farm wiatrowych na morzu. Treść listu poniżej.

Od kilku lat spada liczba studentów na kierunkach okrętowych. W ubiegłym roku Politechnika Gdańska nie otworzyła studiów stacjonarnych magisterskich na specjalności okrętowej. Uczelnia tłumaczy, że powodem był brak wystarczającej liczby chętnych.

Przypomnijmy: 8 grudnia 2020 roku rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Krzysztof Wilde wydał zarządzenie o połączeniu Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa z Wydziałem Mechanicznym w jeden - Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa, który w takiej strukturze zaczął działać od 1 stycznia 2021 roku. Od początku marca 2021 roku na czele nowego wydziału stanął prof. dr hab. inż. Andrzej Seweryn z Politechniki Białostockiej.

List NSZZ „Solidarność” do Ministra Edukacji i Nauki w sprawie kształcenia dla przemysłu okrętowego

rel (Związek Pracodawców FORUM OKRĘTOWE)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter