Prawo, polityka

Państwa członkowskie UE powinny nabywać udziały w firmach działających na ich terytorium, by chronić je przed przejęciem ich przez Chiny - powiedziała w rozmowie z "Financial Times" wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager odpowiedzialna za Europę ery cyfrowej.

Vestager, która w komisji Jean-Claude Junckera, odpowiadała za politykę konkurencji i zajmowała się m.in. ochroną firm przed złowrogimi przejęciami, fuzjami i niedozwoloną pomocą państwową oceniła, że ryzyko przejmowania europejskich firm przez Chińczyków jest obecnie bardzo wysokie.

Wiceprzewodnicząca KE zaznaczyła, że sytuacja jest wyjątkowa i "wymaga od nas wszystkich intensywnej pracy". 

"To bardzo ważne, by być świadomym, że zagrożenie jest realne, bo kondycja spółek pogorszyła się bardzo w związku z epidemią koronawirusa i wymuszonymi sytuacją przestojami oraz zerwaniem łańcuchów dostaw" - podkreśliła Margrethe Vestager.

Wywodząca się z Danii unijna urzędnik zasygnalizowała też, że konieczna będzie większa elastyczność w podejściu Komisji Europejskiej do zagadnień konkurencji. Polityka antymonopolowa w ramach jednolitego rynku jest wyłączną kompetencją Unii Europejskiej.

"Nie mamy żadnego problemu z tym, by państwo działało jak uczestnik rynku, gdy to konieczne, by zablokować możliwość przejęcia firmy przez obcy kapitał" - zadeklarowała wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej.

W rozmowie z "Financial Times" Margrethe Vestager podkreśliła, że Komisja Europejska pracuje obecnie nad planem ochrony przedsiębiorstw w krajach Unii Europejskiej w związku z epidemią koronawirusa.

+18 Wykup
A przecież nie tak dawno ktoś tłumaczył Polakom że kapitał nie ma narodowości i i sprzedawał za grosze polskie firmy
13 kwiecień 2020 : 10:35 Gabi | Zgłoś
+17 narodowość kapitału ?
kapitał ma narodowość, doskonale wiemy jaką :)
13 kwiecień 2020 : 11:06 niedouczony | Zgłoś
+18 eurokołchoz umiera śmiercią naturalną
"Nie mamy żadnego problemu z tym, by państwo działało jak uczestnik rynku, gdy to konieczne, by zablokować możliwość przejęcia firmy przez obcy kapitał" ... hahaha ... koń by się uśmiał !!! Najpierw przez wiele lat zakaz jakiejkolwiek pomocy i ingerencji państwa, w wyniku czego wielkie korporacje przejęły tysiące firm w krajach tzw "nowej unii" albo doprowadzono tam do upadku niemal całych branż. A teraz gdy skośnooki kapitał zagraża głównym graczom czyli np. Niemcom, Francuzom, Włochom itp to już takie praktyki nie są złe. To jest tzw "moralność sytuacyjna" doskonale znana z postępowania przedstawicieli pewnego narodu. A działania unii ? Skostniały lewacki wymysł, który ma komisarzy, komisje, zebrania, narady , plany ... a gdy przychodzi do konkretów to jest daleko w tyle za elastycznością i progresem który reprezentują np. USA, Chiny, Korea, itp
13 kwiecień 2020 : 11:04 niedouczony | Zgłoś
+13 Europa płynie w przepaść
Śmiałbym się z tego do rozpuku. Problem jednak polega na tym, że na Eurołajbie siedzę wraz ze stadem tych Eurobolszewików, i mogę tylko patrzeć, jak światle wiodą nas w przepaść.
13 kwiecień 2020 : 12:11 Edmund | Zgłoś
0 Europa
Progres Chin przy masowej eksterminacji własnych obywateli... to ja dziekuje, wolę tonącą Europę!
14 kwiecień 2020 : 06:01 Marcin 4 | Zgłoś
+6 To już było
Kolega tusek sprzedał ze swoją bandą wszystko co bylo do sprzedania
14 kwiecień 2020 : 11:02 Typ56 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter