Prawo, polityka

Są przesłanki, by sądzić, że kontrakt PGNiG na zakup LNG z USA może być początkiem zmian układu sił na rynku gazu w Europie - ocenia ekspert Instytutu Pułaskiego Grzegorz Małecki. PGNiG ogłosiło, że zawarło pięcioletnią umowę na dostawy amerykańskiego LNG.

Polska spółka kupiła gaz od brytyjskiej firmy Centrica, ale surowiec ma pochodzić z terminalu Sabine Pass w Luizjanie. Kontrakt dotyczy lat 2018-2022 i zakłada dziewięć transportów w tym czasie.

Zdaniem Małeckiego - byłego szefa Agencji Wywiadu i eksperta ds. energetycznych - to ważne wydarzenie, którego następstwa i konsekwencje w pełnej skali będą widoczne dopiero po jakimś czasie.

"Na razie nie można przesadzać z tryumfalizmem i należy poczekać na rozwój wydarzeń, bo sam wolumen jest niewielki. Ale sam fakt podpisania pierwszego tego typu kontraktu może być początkiem pewnego sposobu współpracy w tym zakresie z innymi odbiorcami w Europie" - powiedział PAP Małecki. Jak dodał, istnieją bardzo poważne przesłanki, mogące świadczyć, że może to zmienić rynek gazu i układ sił na europejskim rynku gazowym. "Jest to dobry prognostyk, który każe nam mieć nadzieję, ze możemy osiągnąć ten upragniony cel, jakim jest dywersyfikacja dostaw gazu" - ocenił.

Jego zdaniem, należy też przyjąć, że podpisanie kontraktu jest ewidentnym potwierdzeniem ocen o doniosłości otwarcia kilka miesięcy temu dostaw LNG z USA do Świnoujścia. To też, według eksperta, potwierdzenie doniosłości ocen wizyty Donalda Trumpa w Polsce i otwarcia tego kierunku oraz obszaru współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa energetycznego, w tym przypadku dostaw gazu.

We wtorek PGNiG ogłosiło, że podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica. Jak przy tej okazji mówił prezes spółki Piotr Woźniak, to pierwszy z serii takich kontraktów.

autor: Wojciech Krzyczkowski

edytor: Dorota Skrobisz

wkr/ skr/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter