Porty, logistyka

Nowoczesna, zrównoważona i trwała infrastruktura transportowa ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Polski i regionu Europy Środkowej - mówił w czwartek podczas Krynica Forum 2023 minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Podczas panelu pt.:"Współpraca w obszarze transportu, infrastruktury i odbudowy Ukrainy” szef MI mówił, że Polska w ostatnich latach stała się największym miejscem inwestycji infrastrukturalnych w Europie, "bramą transportową do Europy Środkowej i Ukrainy".

Nasze dotychczasowe, dynamiczne działania niewątpliwie będą podstawą intensyfikacji współpracy z partnerami międzynarodowymi zaangażowanymi w odbudowę Ukrainy - powiedział.

Zaznaczył, że w obliczu wyzwań związanych z rosyjską agresją zbrojną na Ukrainę, Polska współpracuje z partnerami z różnych kontynentów, w tym Europy, Ameryki i Azji, "aby zbudować trwałe rozwiązania transportowe, pozwalające na tworzenie odpornych na zakłócenia łańcuchów logistycznych". Dodał, że spójna sieć korytarzy transportowych przebiegających również przez Polskę, łączy Ukrainę z innymi państwami.

Zaznaczył, że ważnym elementem perspektywicznego wsparcia transportowego Ukrainy jest ustanawiany właśnie w ramach Unii Europejskiej nowy korytarz transportowy transeuropejskiej sieci drogowej TEN-T: Morze Bałtyckie – Morze Czarne – Morze Egejskie.

Powstanie tego korytarza jest wynikiem inicjatywy Polski oraz intensywnych działań podjętych przez Polskę w tym zakresie - mówił, dodając, że kręgosłupem trójmorskiego korytarza jest szlak drogowy Via Carpatia, który w przyszłości uzupełniony zostanie także o komponent kolejowy Rail Carpatia.

Ten transeuropejski korytarz transportowy łączy kluczowe porty na Bałtyku, Morzu Czarnym i Egejskim, otwierając drzwi do nowych możliwości handlowych i gospodarczych dla całego regionu. Ukraina, jako nieodłączna część tego korytarza, dzięki tej infrastrukturze ma możliwość łączenia się z całą Europą oraz światem - stwierdził minister, zaznaczając, że porty wchodzące w skład korytarza posiadają aktualnie bezpośrednie połączenia z Koreą.

W debacie uczestniczyli również m.in.: wiceminister funduszy i polityki regionalnej a także pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Stronę koreańską reprezentował przewodniczący Metropolitalnej Komisji Transportu podległej Ministerstwu Gruntów, Infrastruktury i Transportu Republiki Korei - wiceminister Hee-up Kang oraz przedstawiciele kierownictwa koreańskiej kolei (KORAIL) i koreańskiej korporacji rozwoju infrastruktury i urbanistyki za granicą (KIND).

autorka: Ewa Wesołowska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2996 4.3864
EUR 4.5752 4.6676
CHF 4.7453 4.8411
GBP 5.2718 5.3784

Newsletter