Porty, logistyka

LTG Cargo, spółka transportu towarowego Grupy Kolei Litewskich (LTG), rozpoczęła transportowanie węgla do Polski z portu w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg już wyruszył – informuje w poniedziałek LTG. Zakłada się, że miesięcznie do Polski nową trasą będzie przewożone około 5 tys. ton węgla.

Na zlecenie polskiego państwowego importera węgla ładunki będą przewożone z portu w Kłajpedzie do Trakiszek, skąd LTG Cargo Polska przetransportuje je do Białegostoku, a następnie partnerzy dostarczą węgiel do Braniewa w północno-zachodniej Polsce – czytamy w komunikacie LTG.

Egle Szime, dyrektor generalny LTG Cargo wskazuje w komunikacie, że "zarówno firma, jak i rynek w regionie aktywnie dywersyfikują trasy logistyczne i szukają alternatywnych dróg, aby ominąć Rosję i Białoruś".

Polska importuje obecnie węgiel przez swoje porty. Jednak zwiększony popyt zachęca do poszukiwania nowych kierunków przeznaczenia, w tym do wysyłania ładunków z portu w Kłajpedzie przez Litwę – zaznacza w komunikacie Szime podkreślając, że przygotowaliśmy się do tego projektu bardzo szybko, zaledwie w ciągu kilku miesięcy.

Zakłada się, że nową trasą do Polski będzie przewożone około 5 tys. ton węgla miesięcznie, a w przyszłości wolumeny te mają wzrosnąć; poszukiwane są również rozwiązania umożliwiające transport węgla z Kłajpedy przez terminal intermodalny w Kownie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

+1 Rozwijamy się
Zrobić z Polski która była eksporterem węgla na importera to niezła sztuka.
10 styczeń 2023 : 09:39 Patryk123 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2428 4.3286
EUR 4.6319 4.7255
CHF 4.6438 4.7376
GBP 5.2516 5.3576

Newsletter