Porty, logistyka

Niemcy przyjęły we wtorek bm. pierwszy standardowy transport LNG do jednego z nowo wybudowanych terminali na Morzu Północnym. Jednostką, która zainaugurowała pracę obiektu w Wilhelmshaven była Maria Energy transportująca ładunek LNG z USA. Zostanie on ponownie przekształcony w gaz i wpompowany do niemieckiej sieci energetycznej.

Właściwym pływającym terminalem w Wilhelmshaven jest gazowiec z instalacją regazyfikacyjną (FSRU) Hoegh Esperanza (rok budowy 2018; GT 110 499; nośność 92 217 t; ładowność 170 000 m³). Obiekt jest jednym z kilku, które szybko powstały, aby umożliwić wymianę gazu, który wcześniej płynął do Niemiec rurociągami.

Prace budowlane infrastruktury dla pływającego terminalu LNG rozpoczęły się w maju ubiegłego roku. Postępy w ich realizacji były tak szybkie między innymi dlatego, że procedury zatwierdzania inwestycji zostały przyspieszone. Jak podał arząd Portów Niedersachsen (NPorts) budowa pirsu zajęła tylko 194 dni

Według zapowiedzi z maja, gdy rozpoczynano budowę infrastruktury (pirsu) dla terminalu pływającego - wartość inwestycji miała wynieść około 65 mln euro (ok. 67,6 mln USD).

Roczna przepustowość terminalu w Wilhelmshaven wynosi 10 mld metrów sześciennych (tak podała PAP), a od stycznia do marca mają przepłynąć 3 miliardy. Inne źródła podają bardziej wiarygodną wielkość rocznej zdolności regazyfikacyjnej - 7,5 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego po regazyfikacji. Roczne zużycie gazu ziemnego w Niemczech wynosi około 90 mld metrów sześciennych.

Deweloperem i operatorem (na zlecenie i w imieniu rządu) terminalu jest Uniper. Terminal zlokalizowany w Wilhelmshaven na Voslapper Groden stanie jest pierwyszym pływającym terminalem LNG w Niemczech.

Drugim wprowadzonym do eksploatacji ma być pływający terminal LNG Elbhafen w Brunsbuettel (w Szlezwiku-Holsztynie), którego operatorem będzie RWE. Trzy kolejne: w Stade, Brunsbuettel i Lubminie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) mają powstać także w tym roku. W części z nich mają być zatrudnione dwie jednostki FSRU.

W Niemczech planowana jest eksploatacja łącznie sześciu pływających terminali LNG.

Na świecie, według różnych źródeł, na koniec 2021 roku działało 45 do 48 jednostek FSRU.

AL, PAP, PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2428 4.3286
EUR 4.6319 4.7255
CHF 4.6438 4.7376
GBP 5.2516 5.3576

Newsletter