Porty, logistyka

Sześciu ekspertów ze środowisk akademickich, rządowych i wojskowych będzie doradzać w kwestiach politycznych wiodącej firmie eksploatującej pływające terminale LNG. Jest wśród nich Michał Kurtyka, były polski minister klimatu i środowiska.

Amerykański gracz na rynku jednostek pływających do magazynowania LNG i jego regazyfikacji, Excelerate Energy, zebrał grupę naukowców, polityków i emerytowanych oficerów wojskowych, którzy będą wpływać na decyzje o przyszłości firmy.

Excelerate Energy ogłosiła we wtorek utworzenie sześcioosobowej Międzynarodowej Rady Doradztwa Strategicznego (International Strategic Advisory Council), która - jak podała spółka - będzie doradzać firmie w "globalnych kwestiach politycznych, społecznych i gospodarczych". Skład rady, w którym od początku znalazł się Michał Kurtyka, może być w przyszłości rozszerzony. 

Delegacja polskiego biznesu towarzysząca prezydentowi RP podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych w 2019 roku spotkała się m.in. z przedstawicielami Excelerate Energy.

Realizacja polskich planów uruchomienia pływającego terminalu LNG w rejonie Zatoki Gdańskiej jest mocno opóźniona w stosunku do aktualnych potrzeb (i wobec deklaracji polskiego rządu dotyczących uczynienia naszego kraju hubem gazowym oraz wobec wstępnego zainteresowania m.in. Czech, Słowacji i Węgier rezerwacją mocy regazyfikacyjnych polskiego FSRU).

Jestem zaszczycony, że mogę ogłosić uczestników wybitnej grupy ekspertów i byłych urzędników państwowych wchodzących w skład nowej Międzynarodowej Strategicznej Rady Doradczej Excelerate - powiedział dyrektor naczelny Steven Kobos. - Zbiorowa wiedza i unikalne perspektywy członków rady wzbogacą proces decyzyjny Excelerate i umożliwią nam dalsze dostarczanie elastycznej, bezpiecznej i niezawodnej energii krajom, które najbardziej jej potrzebują.

W skład rady ekspertów utworzonej właśnie przez Excelerate Energy wchodzą Liliana Ayalde, była ambasador USA w Brazylii i Paragwaju, a obecnie starszy doradca w Center for Strategic and International Studies oraz emerytowany czterogwiazdkowy admirał marynarki wojennej USA Craig Faller.

Do udziału w radzie zaproszeni zostali także: były ambasador USA w Jemenie Gerald Feierstein, pierwszy minister klimatu w Polsce Michał Kurtyka, była ambasador USA w Kolumbii, Egipcie, Salwadorze i Pakistanie Anne Patterson oraz Angela Stent, dyrektor emerita w Georgetown University's Center for Eurasian, Russian and East European Studies.

Michał Kurtyka, to menedżer, ekonomista i urzędnik państwowy, absolwent paryskiej École Polytechnique i Szkoły Głównej Handlowej, doktor nauk ekonomicznych, w latach 2016-2018 podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii, w 2018 sekretarz stanu w tym resorcie, w latach 2018-2019 sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska, w latach 2019-2020 minister klimatu, następnie do 2021 minister klimatu i środowiska.

Notowana na nowojorskiej giełdzie spółka Excelerate Energy posiada i / lub ma w zarządzie aż 10 jednostek FSRU czyli ok. 1/5 światowej floty, a ostatnio podpisała umowy czarterowe w Finlandii i Niemczech, mając tym samym udział w uniezależnianiu Europy od rosyjskiego gazu. Jednostka FSRU Exemplar o pojemności ładunkowej 150 900 m³ (zbudowana w 2010 r.) została wyczarterowana od Excelerate przez Gasgrid Finland na 10 lat począwszy od tego kwartału, a pionierski FSRU o nazwie Excelsior, o ładowności 138 000 cm³ (z 2005 r.), będzie zatrudniony na zlecenie rządu niemieckiego.

Według GIIGNL światowa flota jednostek FSRU składała się na koniec 2021 roku z 48 jednostek o łącznej pojemności ładunkowej ok. 7,1 mln metrów sześc. IGU, Inna znacząca organizacja działająca w sektorze LNG szacowała liczbę aktywnych w końcu ubiegłego roku FSRU na 45.

Pierwsza na świecie jednostka typu FSRU, Excelsior, wprowadzona została na rynek w 2005 roku właśnie przez Excelerate.

Piotr B. Stareńczak (PortalMorski.pl); rel (Excelerate Energy)

Obszerne omówienie rynku handlu morskiego skroplonym gazem ziemnym i gazowców LNG w 2021 i 2022 roku publikujemy, w dwóch częściach, w dostępnym jeszcze w salonach prasowych aktualnym numerze miesięcznika Polska na Morzu oraz w jego następnym wydaniu dystrybuowanym już za kilka dni.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6347 4.7283
CHF 4.7065 4.8015
GBP 5.3549 5.4631

Newsletter