Porty, logistyka

Ten korytarz to silnik rozwoju gospodarczego naszych regionów - ocenił w poniedziałek na Słowacji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odnosząc się do transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T. Dodał, że to ważny korytarz z punktu widzenia strategicznego naszej części Europy.

Minister Adamczyk i słowacki minister transportu i budownictwa Andrej Doleżal spotkali się w Starej Lubowli na wschodzie Słowacji. Rozmowy dotyczyły wspólnych projektów transportowych m.in. Via Carpatia, korytarza drogowego Poprad-Brzesko i inwestycji kolejowych w ramach nowego korytarza TEN-T: Bałtyk - Morze Czarne - Morze Egejskie.

Podczas konferencji Adamczyk poinformował, że przeprowadził razem ze stroną słowacką ważne rozmowy dotyczące współpracy w zakresie realizacji ważnych inwestycji. "Inwestycji nie tylko transgranicznych, ale ważnych dla tej części Europy, z punktu widzenia gospodarczego, ale także bezpieczeństwa militarnego naszych państw" - oświadczył.

"To korytarz multimodalny - Morze Egejskie, czyli Grecja, przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację, Polskę i dalej na Litwę, na Łotwę i do Estonii" - wskazał Adamczyk. Dodał, że "to korytarz, w którym tak samo duże znaczenie ma Via Carpatia, dzisiaj już droga nazywana drogą życia w naszej części Europy, ale to także szlak kolejowy, który umożliwi pełną wymianę towarową na kierunku Północ-Południe, połączy Morze Czarne, Morze Egejskie z Bałtykiem".

Według Adamczyka to bardzo ważny korytarz z punktu widzenia strategicznego naszej części Europy. "Ale ten korytarz to także silnik rozwoju gospodarczego dla naszych regionów" - podkreślił.

Jak wskazał minister, po zbudowaniu połączenia kolejowego w ramach nowego korytarza TEN-T, Bałtyk - Morze Czarne - Morze Egejskie, ze Starej Lubowli do Krakowa będzie można dojechać w czasie krótszym niż dwie godziny.

"Po stronie polskiej realizujemy już jeden fragment, bo jesteśmy po projekcie Podłęże - Piekiełko i dalej do Nowego Sącza, a PKP PLK dalej trasuje kolejny szlak w kierunku Krynicy" - powiedział Adamczyk.

W ocenie szefa MI wobec zagrożenia rosyjskiego i wojny na Ukrainie "bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, jeżeli dysponowalibyśmy Rail Carpatią, czyli linią kolejową, która mogłaby nas łączyć bezproblemowo w układzie Północ-Południe".

Wskazał na "olbrzymią wolę z każdej ze stron, aby te inwestycje realizować". Jak zaznaczył Adamczyk "nasze regiony muszą być połączone, muszą się rozwijać".

TEN-T to transeuropejska sieć transportowa, czyli szlaki drogowe, kolejowe, lotnicze, morskie oraz rzeczne stanowiące najważniejsze połączenia z punktu widzenia rozwoju UE. (PAP)

Magdalena Jarco 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2534 4.3394
EUR 4.6388 4.7326
CHF 4.6631 4.7573
GBP 5.221 5.3264

Newsletter