Porty, logistyka

Spółka GAZ-SYSTEM, będąca operatorem Terminalu LNG, podpisała porozumienie z władzami Świnoujścia, w ramach którego wybuduje nową drogę do latarni morskiej i Fortu Gerharda oraz pokryje koszty dokumentacji projektowej nowego parkingu przy tych zabytkach.

Nowa droga ma poprawić bezpieczeństwo oraz skrócić skróci mieszkańcom i turystom dojazd do obiektów turystycznych z przeprawy promowej i pobliskiej dzielnicy Warszów.

Zgodziliśmy się na pewne rozstrzygnięcia, jak choćby przekazanie dla spółki ponad 5 hektarów terenu gminy, terenu lasów, które zabezpieczają bezpieczeństwo normalnej eksploatacji terminalu. Ze strony GAZ-SYSTEMU otrzymaliśmy przede wszystkim gwarancję bezpiecznego dojazdu do zabytków - powiedział podczas konferencji prasowej w poniedziałek prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Jak dodał "GAZ-SYSTEM zaangażował się finansowo i organizacyjnie, aby pozyskać do zarządu morskich portów teren pod budowę parkingu, który jest bardzo ważnym i niezbędnym, żeby właściwie eksploatować te zabytki. Myślę, że te rozstrzygnięcia, które zapadły będą służyły obu stronom".

Dawny przebieg ulicy Ku Morzu kolidował by z bezpiecznym funkcjonowaniem Terminalu LNG w Świnoujściu, gdzie budowany jest trzeci zbiornik. Nowy przebieg drogi ma poprawi dojazd do świnoujskich zabytków: latarni morskiej i Fortu Gerharda.

Jak poinformowały władze spółki GAZ-SYSTEM inwestycja obejmuje drogę o długości około 1,9 kilometra z ciągiem rowerowo-pieszym oraz parking na 90 samochodów i siedem autokarów.

Bardzo głęboko liczymy, że będzie to droga w najwyższym możliwym standardzie. Zapewni bardzo dobry dostęp, bezpieczny dostęp do tych zabytków – powiedział podczas konferencji prasowej wiceprezes spółki GAZ-SYSTEM Artur Zawartko.

W ramach porozumienia GAZ-SYSTEM wybuduje nową drogę do Latarni Morskiej i Fortu Gerharda oraz pokryje koszty dokumentacji projektowej nowego parkingu przy tych zabytkach. Zaangażowanie finansowe spółki GAZ-SYSTEM wyniesie ponad 30 mln złotych. Otwarcie drogi planowane jest na koniec 2023 roku.

autorka: Małgorzata Miszczuk

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.444 4.5338
EUR 4.6156 4.7088
CHF 4.6771 4.7715
GBP 5.3356 5.4434

Newsletter