Porty, logistyka

Ostatnia norweska kopalnia węgla kamiennego, znajdująca się w arktycznym archipelagu Svalbard, nie zostanie zamknięta, jak planowano, jesienią 2023 roku. Wydobycie tego surowca jest znów opłacalne i będzie kontynuowane do 2025 roku - poinformował w piątek koncern Store Norske.

Jak przekazała prezes Anette Malm Justad, podstawowym zadaniem kopalni w Longyearbyen jest zaopatrywanie w węgiel lokalnej elektrowni, ale część surowca trafia również na eksport.

"W sprawie kolejnych dostaw porozumieliśmy się z niemiecką firmą Clariant, która wykorzystuje nasz węgiel o wysokiej jakości do produkcji przemysłowej" - podkreśliła.

Według norweskiego publicznego nadawcy NRK, inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała wzrost cen węgla do historycznie wysokiego poziomu, otwierając nowe perspektywy dla kopalni na Svalbardzie.

"W Europie istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na węgiel do celów przemysłowych. Sytuacja geopolityczna jest bardzo niepewna, dlatego Norwegia musi wziąć na siebie część odpowiedzialności za dostarczanie surowców krytycznych" - podkreślił minister przemysłu Jan Christian Vestre.

W związku z przedłużeniem wydobycia koncern Store Norske ma zwiększyć zatrudnienie.

Na Svalbardzie w Barentsburgu działa również rosyjska kopalnia węgla. Rosjanie mają prawo do prowadzenia działalności gospodarczej w archipelagu na podstawie Traktatu Spitsbergeńskiego z 1925 roku.

Węgiel ze Svalvardu niejednokrotnie woziły statki Polskiej Żeglugi Morskiej, np. "duńskie" panamaxy.

Daniel Zyśk 

Fot.: Norsk institutt for kulturminneforskning  

Nabrzeże Kapp Amsterdam w porcie Svea na Svalbardzie, przy którym niejednokrotnie cumowały także masowce PŻM
Nabrzeże Kapp Amsterdam w porcie Svea na Svalbardzie, przy którym niejednokrotnie cumowały także masowce PŻM

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter