Porty, logistyka

Kontener-cysterna, z ładunkiem - jak podają niektóre źródła - 25 ton chloru, podczas załadunku w porcie Aquaba w Jordanii spadł na pokład ładunkowy statku. Doszło do eksplozji i rozprzestrzenienia się gazu, w wyniku czego zginęło 10 osób, a wiele odniosło obrażenia.

Do wypadku doszło w poniedziałek, 27 czerwca w jordańskim porcie Aquaba. Kontener do przewozu ładunków płynnych lub gazowych spadł w trakcie przenoszenia przez samobieżny żuraw przeładunkowy z samochodu ciężarowego na nabrzeżu na pokład ładunkowy chińskiego statku Forest 6.

W pewnym momencie kontener spadł na pokład statku z wysokości, którą można szacować na 7 do 12 m. Najprawdopodobniej doszło do tego w wyniku zerwania zawiesia lub ewentualnie przez przypadkowe zwolnienie haka. W wyniku upadku kontener uległ uszkodzeniu, rozszczelnił się lub eksplodował i doszło do gwałtownego rozprzestrzenienia się, od razu w dość dużym promieniu od statku, cięższego od powietrza gazu w postaci gęstego żółto-pomarańczowego dymu, który później zmieniał kolor na brudno-zółty i zielonkawy, przy jednoczesnym nabieraniu przejrzystości i rozprzestrzeniał się szerzej raczej bliżej powierzchni ziemi i powierzchni wody w basenie portowym.

Wedle dotychczasowych doniesień mediów w wyniku wypadki zginęło przynajmniej 10 osób, a 251 doznało obrażeń.

Mieszkańcy w Aquabie proszeni byli przez lokalną administrację o pozostanie w domach z zamkniętymi oknami. Zadysponowano ekipy ratunkowe. Lokalne szpitale przyjmujące rannych były na granicy przepełnienia.

Statek przybył do Aquaby z Dżibutti w dniu zaistnienia wypadku i miał powrócić do Dżibutti z ładunkiem obejmującym także kontener, który został z tragicznymi skutkami, uszkodzony w wyniku upadku na pokład statku.

Do wypadku doszło podczas obsługi i na pokładzie statku Forest 6 (nr IMO 9947354; rok budowy 2022; GT 8425; nośność 9386), który został przekazany do eksploatacji w tym roku i od połowy lutego br. zdążył wykonać zaledwie osiem podróży okrężnych z zawinięciami do portów Aquaba w Jordanii, Dżibutti w Dżibutti i Sokhna w Egipcie oraz (bodajże tylko raz) Jebel Ali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jest to statek do przewozu ładunków pokładowych - nie posiada ładowni. Sądząc po niskich prowadnicach i mostkach do mocowania kontenerów (lashing bridges) na pokładzie wygląda na przystosowany do przewozu kontenerów.

PBS, z mediów 

Fot.: Michael Moran / YouTube.com (video stills) / opracowanie graficzne: PBS (PortalMorski.pl)

Trujący gaz z uszkodzonego kontenera-cysterny w porcie Aquaba w Jordanii
Trujący gaz z uszkodzonego kontenera-cysterny w porcie Aquaba w Jordanii
+11 Akaba!!
W języku polskim miasto i port nazywają się Akaba! Bądźmy Polakami i szanujmy nasz język ojczysty!
28 czerwiec 2022 : 06:22 Gryf | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter