Porty, logistyka

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba stwierdził w piątek na Twitterze, że jedną z przeszkód w eksporcie ukraińskich zbiorów przez port w Odessie jest możliwość wykorzystania tego korytarza przez Rosję do ataku na miasto.

Ukraina jest gotowa stworzyć warunki konieczne do wznowienia eksportu z portu w Odessie. Pytanie brzmi, jak zapewnić, aby Rosja nie wykorzystała tego szlaku handlowego do ataku na Odessę. Obecnie nie ma gwarancji ze strony Rosji – stwierdził Dmytro Kuleba.

Minister dodał, że Ukraina nadal szuka rozwiązań wspólnie z ONZ i partnerami.

Ukraina jest jednym z największych światowych eksporterów zboża i ropy naftowej, które eksportuje głównie drogą morską. Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowym cenom tych produktów i niedoborom żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu.W związku z blokowaniem przez Rosję portów czarnomorskich Ukraina nie jest w stanie wywieźć około 22 mln ton zboża zgromadzonego w silosach.

Ukraina i jej partnerzy dyskutują o możliwości powołania międzynarodowej misji odblokowania ukraińskiego eksportu morskiego i w pierwszej kolejności żądają od Rosji wycofania swoich sił rozlokowanych na wodach morskich wokół Ukrainy i zapewnienia gwarancji bezpieczeństwa żeglugi, informuje portal Ukraińska Prawda.

Rosja ze swojej strony deklaruje gotowość dopuszczenia statków przewożących ukraińskie zboże „jeśli Ukraina oczyści porty” i w zamian za zniesienie sankcji. Stany Zjednoczone i Wielka Brytania już powiedziały, że nie będą rozważać takich ustępstw.

W niedawnej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem prezydent Francji Emmanuel Macron zaproponował głosowanie w ONZ w sprawie zniesienia rosyjskiej blokady Odessy.

Ze swojej strony samozwańczy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko powiedział sekretarzowi generalnemu ONZ, że jest gotów zapewnić „korytarz zbożowy” przez Białoruś do portów bałtyckich, jeśli te porty zniosą sankcje i pozwolą na załadunek białoruskich towarów. 

Fot. Shutterstock.com

+1 Prawda leży gdzieś pośrodku ...
To kto w końcu blokuje export zboża ? Według USA/NATO/UE/Ukraina, to Rosja blokuje Morze Czarne. Według pozostałych ponad 150 państw świata, eksport zboża zablokowała Ukraina zaminowując wszystkie swoje porty. Dziennikarz powinien czytać, analizować, porównywać i dociekać prawdy a nie tylko kopiować mało obiektywne informacje podawane przez Prezydenta w zielonym podkoszulku, Bloomberga albo Reutersa itp.
04 lipiec 2022 : 10:53 Gerwazy Rebajlo | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter