Porty, logistyka

Fińska spółka przesyłowa Gasgrid oraz amerykański Excelerate Energy podpisały w piątek w Helsinkach umowę wynajmu - jak to określono w komunikacie PAP i licznych mediach - tankowca LNG Examplar. Nie jest to jednak zwykły (transportowy jedynie) tankowiec (lub inaczej - gazowiec) LNG. Jest to jednostka magazynowo-regazyfikacyjno-terminalowa (FSRU), czyli - jak się potocznie przyjęło - "pływający terminal LNG". Rosyjski Gazprom ma wstrzymać dostawy gazu ziemnego do Finlandii w sobotę rano, w związku z odmową przez stronę fińską płatności w rublach.

Polska delegacja rządowa i towarzyszący jej biznesmeni i managerowie spotykali sie z przedstawicielami Excelerate Energy, od której to firmy Finowie właśnie wyczarterowali FSRU, już w 2019 roku, na co zwrócił wtedy uwagę PortalMorski.pl:

Całkowite koszty umowy czarteru statku do transportu skroplonego gazu szacowane są na ok. 460 mln euro - podano w komunikacie fińskiego rządu. "Tankowiec" (w rzeczywistości bardzo specyficzna odmiana tankowca, bo FSRU) ma zapewnić Finlandii bezpieczeństwo dostaw i pomóc w pokryciu krajowego zapotrzebowania na gaz - przekazała w piątek na konferencji minister finansów Annika Saarikko.

Chodzi o jednostkę Exemplar (nr IMO 9444649; rok budowy 2010; długość całkowita 291,00 m; GT 100 361; nośność 83 125 t; wyporność 117 352 t; ładowność 148 121 m³). Obecnie FSRU Exemplar zatrudniony jest (już po raz drugi) w Argentynie, w Bahia Blanca. W ostatnich latach jednostka była eksploatowana zarówno jako "pływający terminal LNG", jak i jako transportowy gazowiec.

Na świecie rozumie się, jak ważne jest, aby kraje odcięły się od współpracy energetycznej z Rosją - powiedział ambasador USA w Helsinkach Douglas Hickey.

W kwietniu Finlandia wspólnie z Estonią rozpoczęła negocjacje w sprawie wynajęcia gazowca LNG. Terminal do odbioru skroplonego gazu ziemnego zlokalizowany na południowym wybrzeżu Finlandii ma być gotowy do użytku dopiero zimą. Obecne struktury portowe wymagają przebudowy tak w Finlandii jak i Estonii.

Oczekujemy, że nastąpi to przed końcem roku, ale dotrzymanie terminów będzie wyzwaniem - przyznała minister.

Fiński operator przesyłowy zamierza pokryć niedobory surowca korzystając z rurociągu Balticconnector między Estonią a Finlandią.

Zdolność przesyłowa jest wystarczająca do zaspokojenia obecnych potrzeb - przekazał szef Gasgrid Olli Sipila.

Według szefa Izby Energetycznej Jukki Leskeli przerwanie dostaw gazu przez Rosjan "nie ma zbyt dużego znaczenia dla całego systemu energetycznego Finlandii, ale może mieć konsekwencje dla pojedynczych przedsiębiorstw".

W Finlandii gaz ziemny stanowi ok. 5 proc. ogólnego zapotrzebowania na energię w kraju. Z gazu korzysta też jedynie ok. 30 tys. gospodarstw domowych. Duża część z nich nie zużywa go jednak do celów grzewczych. Gaz ziemny ma znaczenie przede wszystkim dla różnych procesów przemysłowych w kraju, w tym przemysłu drzewnego, rafineryjnego, stalowego, czy branży spożywczej, w tym np. piekarni. 

pmo, mmu (PAP); PBS (PortalMorski.pl)

Fot.: Excelerate Energy  

FSRU Exemplar
FSRU Exemplar

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter