Porty, logistyka

Prezydent: mamy plany prawie tak ambitne, jak II RP. Rozbudowa portów, plany inwestycji kolejowych, drogowych i przemysłowych są porównywalne z projektami II RP - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. 

"Biorąc pod uwagę te wszystkie inwestycje komunikacyjne, które już realizujemy i które są planowane - drogowe, kolejowe, plus inwestycje przemysłowe - my naprawdę mamy tak ambitne plany, jak kiedyś II Rzeczpospolita, która budowała Gdynię, która budowała COP" - powiedział w TVP Info prezydent Andrzej Duda, który w poniedziałek odwiedził kilka pomorskich miast z okazji 100. zaślubin Polski z morzem.

Zaliczył do tych inwestycji program rozbudowy portów, w tym "gigantyczną planowaną, już właściwie realizowaną rozbudowę portu zewnętrznego w Gdyni, portu centralnego w Gdańsku", rozbudowę portów w Szczecinie i Świnoujściu.

"To są ogromne inwestycje, które - jestem przekonany - pchną pod względem gospodarczym nasze państwo (…), pchną nas do przodu pod względem gospodarczym, pogłębią jeszcze nasz związek z Bałtykiem, ale przede wszystkim poprawią warunki dla polskiego handlu morskiego i dla tego, żebyśmy – jeżeli jesteśmy, a jesteśmy bardzo ważną częścią tzw. projektu Trójmorza - rzeczywiście byli takim hubem handlowym, energetycznym, gdzie będzie dostarczany gaz" - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił znaczenie "gigantycznych inwestycji kolejowych" z punktu widzenia dostępu do portów. Według prezydenta przekop Mierzei Wiślanej pozwoli uniezależnić się od Rosji w kwestii dostępu statków do Zalew Wiślany i "to wzmacnia naszą suwerenność".

Fot.: Sławomir Lewandowski

0 Chwalipięta
To "pogłębią jeszcze nasz związek z Bałtykiem" mnie rozwaliło. Panie Duda, blisko 60. letnimi okrętami podwodnymi Baltyku się nie pogłębi. A jak już o II RP, to wypada przypomnieć, że ówczesna Marynarka Wojenna była realtywnie dużo bardziej nowocześniejsza od tej obecnej. Chwalimy się portami i przekopem Mierzei Wiślanej ? A który statek, po wybudowaniu kanału, wpłynie przez płytki zalew do Elbląga ? Dlaczego też Prezydent nie pochwalił się nowymi polskimi promami, polskimi państwowymi stoczniami, czy przeflagowaniem polskich statków pod polską banderę ? Tu nie było sie czym chwalić ? Widocznie to, podobnie jak stan naszej MW, związku z Bałtykiem nie pogłębia.
11 luty 2020 : 09:10 Jato | Zgłoś
-1 Odpowiedz
A gdzie pieniądze , "autorytecie moralny" z PO , które przekrecili twoi "obrońcy demokracji" ? Z VATu,262 miliardy,153 miliardy,z OFE. I inne "wałki" Platfusow. Ile nowoczesnego sprzętu byłoby za taka kasę? Dlaczego o tym nie wspominasz? Co , nie wolno ???
11 luty 2020 : 18:11 HenryHarry | Zgłoś
+1 Od kiedy PiS jest święty ?
Nie jestem autorytetem moralnym z PO. Nie trzeba być z PO, żeby widzieć koszmar polityki PiS i mieć prawo krytyki tej polityki. Kto wyliczył vatowski przękręt "moich obrońców demokracji" i dlaczego tylko 262 miliardy ? Przeciez można było powiedzieć, że "obrońcy demokracji" ukradli 500 miliardów, a nawet bilion. Czy wyliczali to ci sami urzędnicy Ministersrwa Finansów, którzy sami byli mafią vatowską ? A może te miliardy wyliczył twórca KrajoŚwej Administracji Skarbowej, kryształowy Banaś ? Ten sam, który był właścielem burdelu w Krakowie, który nie może się wytłumaczyc z 2 mln złotych na swoim koncie i, który sam się przyznał do zaniżania kosztów wynajmu kamienicy ? OFE ?! PiS teraz robi z OFE to samo, a nawet więcej, bo złodziejskim zwyczajem wziął od transferu pieniędzy zbójecki procent, tak na ponad 22 miliardy złotych. Dlaczego o tym nie wspominasz? Co, nie wolno ???
12 luty 2020 : 07:06 Jato | Zgłoś
+2 okręty
niestety ale okrętami podwodnymi nie buduje się potęgi gospodarczej, a właściwie oprócz onuc to kto by nas miał atakować
12 luty 2020 : 11:22 kadafi | Zgłoś
-1 Gdzie ta Dobra Zmiana ?!
Okrętami podwodnymi buduje się potęgę gospodarczą państwa. Bo to nie tylko znacze wzmocnienie siły MW, ale też praca dla stoczni i tysięcy zatrudnionych tam ludzi, transfer technologii i wzrost prestiżu państwa. Wystarczy popatrzeć na inne kraje, które realizują podobne programy, Australię, Turcję, czy Brazylię. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że jedynym zagrożeniem dla Polski jest Rosja i wystarczy. Bo ta jedna Rosja, te "onuce", w razie wojny może zrównać Polskę z ziemią.
12 luty 2020 : 13:05 Jato | Zgłoś
+1 ...i przekop
żeby barki z rosyjskim węglem mogły swobodnie wpływać do Elbląga od strony Zatoki Gdańskiej
11 luty 2020 : 09:13 goliat | Zgłoś
+4 Odpowiedz
Klamstwo zawsze wyjdzie na wierzch. Ruski węgiel był przywozony już za niemieckiego Donka do nas. Prywatne (czyli dobre firmy! ) popodpisywaly umowy bo w tym czasie Tusek,był zajęty niszczeniem polskich kopalń. O czym oczywiscie nie wiesz. Was łatwo rozszyfrować. Jezeli komuś przupisujecie coś haniebnego,to na 100% dotyczy to wlasnie WAS !!!!!
11 luty 2020 : 18:22 HenryHarry | Zgłoś
+1 Wina Tuska
PiS nie niszczy polskich kopalń ?! PiS również zamykał kopalnie, nawet teraz je zamyka. W ubiegłym roku sprowadzono z Rosji ponad 27 mln ton rosyjskiego wegla, a tymczasem na kopalnianych hałdach w polskich kopalniach leżą miliony ton polskiego węgla, którego nikt nie chce kupić. Co czeka te kopalnie ? Bankructwo, lub kolejne wsparcie z budżetu. Za PO również importowani wegiel z Rosji, ale po pierwsze, nie takie ilości, po drugie, powodem było to, iż polskie kopalnie nie nadążały z wydobyciem i po trzecie, było to przed ankesją Krymu i rosyjską agresją na wschodnią Ukrainę.
12 luty 2020 : 13:19 Jato | Zgłoś
+1 Nie kłóć sie z...
...idiotą, bo On zawsze sprowadza rozmowę na wygodne sobie tory. Warto rozmawiać z durniem o rzeczach, które On zasłyszał od innych durniów i powtarza jak wyznawca mantrę?
12 luty 2020 : 13:27 adi | Zgłoś
-10 II RP
Niczego dobrego nie zrobila, nie ma z czego brac przykladu!!
11 luty 2020 : 09:55 Miroslaw | Zgłoś
+1 Dobra Zmiana nad Bałtykiem
Naprawdę ?! II RP niczego dobrego nie zrobiła ? Tyle lat Polska czekała na Dobrą Zmianę i te dobre rzeczy. Widzimy to każdego dnia, również nad Bałtykiem. Niestety, na te dobre rzeczy będziemy musieli jeszcze długo poczekać, nie tylko nad Bałtykiem.
11 luty 2020 : 14:58 Jato | Zgłoś
+3 Odpowiedz
'Dobre rzeczy' już były za niemieckiego Donka. Polegały one na zlodziejstwie 24h !!!!!
11 luty 2020 : 18:25 HenryHarry | Zgłoś
0 Odpowiedziałem
A gdzie ci złodzieje ? Ilu ich pisowska prokuratura i pisowskie CBA już posadziły ? A bardzo się starają. Za to złodziei, którzy są teraz u władzy, ta sama prokuratura i CBA z wielkim poświęceniem chronią. Prawdziwa Dobra Zmiana.
12 luty 2020 : 07:17 Jato | Zgłoś
0 II RP
1918-1939 tz SANACJA !!
12 luty 2020 : 11:01 dorsz baltycki | Zgłoś
-1 Promy z Gryfii
Dla uzupełnienia sukcesów i planów morskich , należy dodać serię promów pasażersko samochodowych , 240 metrów długości , budowanych przez stoczniowców polskich , w szczecińskiej Gryfii.
11 luty 2020 : 10:39 prom | Zgłoś
+1 Szczecin
Szczecin jest tego najlepszym przykładem jak się dba o przemysł....
11 luty 2020 : 11:13 Hunter | Zgłoś
-1 bezradne i bezwładne państwo
Prawda jest taka, że elektorat pisu łyka wszystko jak leci. Jeśli oglądają TVP i czytają Gazetę Polską to non stop wbija im się do głowy, że jest cudownie. Możemy lamentować, że państwowe stocznie ledwo zipią, że opowiadają kolejne mrzonki o budowie promów hybrydowych, kupnie okrętów podwodnych itd.
11 luty 2020 : 13:33 goliat | Zgłoś
+5 Odpowiedz
Co , nie możesz już z kumplami z SB , ... kraść ???????????????
11 luty 2020 : 18:27 HenryHarry | Zgłoś
-4 !
Nie będziesz się nam tu podpisywał w obcym języku "henrYharrY" ! Jako rzecze nasz umiłowany prezydent.
11 luty 2020 : 19:49 maciek2 | Zgłoś
0 Szemrane towarzystwo
Twoi kumple, to sam sobie z nimi kradnij.
11 luty 2020 : 21:24 Jato | Zgłoś
0 Niedorozwój
Prezydent żyje w wirtualnym świecie meblowanym przez totalnego nieudacznika czyli przez ministra od gospodarki morskiej. Gróbarczk obiecywał: 4 promy dla PŻM i 2 dla PŻB, uruchomienie produkcji w stoczni szczecinskiej, wielkie zyski stoczni MSR Gryfia, 4 wielkie terminale kontenerowe ( Gdynia, 2x Gdansk, Świnoujście, zmiany systemu kształcenia marynarzy, powstanie szkolnictwa zawodowego dla stoczni, terminal LNG w Gdańsku, przekop przez Mie rzeję Wiślaną i podobno przez półw ysep helski, budowę okrę tów podwodnych w Szczecinie, regulację rzeki Odry, zmiany ustaw dot marynarzy, polskiej bandery, podatków, przeflagowanie polskich statków, itd itd. Póki co jedyną poważną inwestycją realizowaną przez rząd jest prowadzona od 20 lat modernizacja toru wodnego do Szczecina. Panie Prezydencie. W sprawach morskich brak sukcesów są tylko porażki. Czas zacząć mówić prawdę.
11 luty 2020 : 18:35 Andy | Zgłoś
+1 Śmieszna ocena Dudy - Rzecznika planów PiS!
"Warszawa" zawsze instrumentalnie traktowała Gospodarkę Morską i działo się to przeważnie w okresie Wyborczym. Potem wszystko wracało na utarte tory, czyli drogę podatkowego wyzysku Pomorza. Górnolotne słowa Dudy totalnie ignorują realizację Planów Morawieckiego z 2015 roku na rewitalizację przemysłu stoczniowego. Gdyby tu PiS miał odrobinę wiarygodności, to można by poważnie traktować kolejne obietnice inwestycyjne. Dlaczego PAD nie odwiedził Polskiej Stoczni budującej polski prom pasażersko-samochodowy dla polskiego Armatora?
12 luty 2020 : 13:37 adi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4915 4.5823
EUR 4.6362 4.7298
CHF 4.7704 4.8668
GBP 5.4911 5.6021

Newsletter