Porty, logistyka

Przedstawiciele Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Komisji Europejskiej odwiedzili Port Gdańsk. 27 listopada 2019 r. delegacja rządowa przyglądała się trwającym tu inwestycjom, współfinansowanym z funduszy Unii Europejskiej.

Delegację powitano w Kapitanacie Portu Północnego, gdzie specjaliści Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. przedstawili obecnie trwające oraz już zrealizowane inwestycje. Podczas prezentacji prowadzonej przez Jowitę Zielinkiewicz, Dyrektor ds. Innowacji i Pozyskiwania Funduszy, omówione zostały prace budowlane, zrealizowane w porcie wewnętrznym oraz prace związane z infrastrukturą drogową i kolejową prowadzącą bezpośrednio do Portu Gdańsk.

- Głównym celem wszystkich realizowanych w Porcie inwestycji, na które otrzymaliśmy dofinansowanie, jest poprawa kondycji infrastruktury w sieci TEN-T oraz modernizacja istniejących już połączeń kolejowych i drogowych - mówiła Jowita Zielinkiewicz. - Projekty Portu Gdańsk uzupełniają brakujące elementy sieci bazowej, dzięki czemu poprawiają połączenia z resztą Europy. Zwiększą się możliwości przeładunkowe, ale również poprawimy bezpieczeństwo w porcie.

Zaprezentowano także kolejne zamierzenia inwestycyjne, w tym projekty prac planowanych do realizacji na nabrzeżach Bytomskim, Rudowym, Węglowym i Wiślanym. Nabrzeża te mają zostać zmodernizowane, umożliwiając cumowanie większym jednostkom. Przedstawiono również założenia prac w rejonie Basenu Górniczego, obejmujące rozwój infrastruktury transportowej prowadzącej do Basenu. Uczestnikom spotkania przybliżono stan prac nad realizacją projektu budowy Portu Centralnego - największego projektu Portu Gdańsk.

Na spotkaniu obecny był Morten Jensen z INEA (Innovation and Networks Executive Agency, z ang. "Agencja Wykonawcza ds. Innowacji i Połączeń"). INEA jest agencją celową Komisji Eupejskiej. Odpowiada za nadzór, koordynację techniczną oraz finansową implementację powierzonych programów, w tym przede wszystkim instrumentu CEF (Connecting Europe Facility, z ang. Instrument "Łącząc Europę"). Projekty realizowane w Porcie Gdańsk otrzymały dofinansowanie z tego programu. Olivier Silla reprezentował Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Mobilności i Transportu.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, które zarekomendowało projekty inwestycyjne w porcie, reprezentowali Katarzyna Augustyniak-Bialik, Marta Budzyn, Milena Karpińska, Franciszek Łabno, Jarosław Orliński oraz Jakub Siwiński. Ministerstwo jest instytucją zarządzającą w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) Małgorzata Szwed i Tomasz Mostowski. CUPT jest instytucją wspierającą w przygotowaniu i realizacji inwestycji współfinansowanych z programu "Łącząc Europę".

Delegacja wzięła również udział w wizycie studyjnej, podczas której pokazano niedawno oddane do użytku Nabrzeże Mew oraz częściowo zmodernizowane Nabrzeże Obrońców Poczty Polskiej. Pokazano również obecnie trwające prace nad rozbudową układu drogowo-kolejowego w Porcie Północnym.

Prace modernizacyjne są efektem podpisanych w 2017 r. umów o dofinansowanie pomiędzy Zarządem Morskiego Portu Gdańsk a Komisją Europejską, reprezentowaną przez INEA, agencję wykonawczą. Dofinansowanie w kwocie 118,7 mln euro, czyli 85% wartości wszystkich inwestycji, otrzymały 2 projekty infrastrukturalne. 50% dofinansowania otrzymał projekt na opracowanie dokumentacji. Łączna wartość prac inwestycyjnych w ramach tych projektów wynosi ponad 140 mln euro.

rel (Port Gdańsk SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter