Porty, logistyka

Usprawnienia w przygotowaniu i realizacji budowy portów zewnętrznych zakłada projekt ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych.

Projekt ustawy (patrz poniżej, pod tekstem), przygotowany przez ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, opublikowano na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji.

Projekt został przygotowany w celu usprawnienia przygotowania i realizacji budowy portów zewnętrznych w ramach rozbudowy portów morskich o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej, czyli portów Gdańsk, Gdynia, a także zespołu portów Szczecin-Świnoujście – wynika z informacji autorów projektu.

Proponowane przepisy określają zasady przygotowania, realizacji i finansowania inwestycji budowy portów zewnętrznych. Rozwiązania mają umożliwić przyspieszenie procesu inwestycyjnego budowy tych portów.

Autorzy przepisów spodziewają się lepszego wykorzystania potencjału portów, dostosowania ich do coraz bardziej wymagających warunków rynkowych, a także trwałego umocnienia ich pozycji na Bałtyku. Jak podkreślają, inwestycje te są niezbędne ze względu na istotny interes gospodarczy kraju.

Nowe rozwiązania określają w szczególności postępowanie poprzedzające wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, a także organy wydające pozwolenie wodnoprawne oraz decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.

Propozycje określają także organy oraz termin wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji, zasady nabywania tytułu prawnego do nieruchomości oraz wypłaty odszkodowań, jak również źródła finansowania. Mowa jest tam także o organach zarządzających mieniem powstałym w wyniku realizacji inwestycji.

autor: Kacper Reszczyński

Projekt ustawy:

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter