Porty, logistyka

 

W niedzielę, 28 kwietnia, zainaugurowany został sezon zawinięć wycieczkowców do Gdańska. Pierwszym wycieczkowcem w tym roku odwiedzającym ten port był ponad 220-metrowy pływający pod banderą Wysp Bahama z ok. 1300 pasażerami na pokładzie. To jednostka z ciekawymi epizodami w historii.  

Port Gdańsk w 2018 roku pobił rekord awizacji wycieczkowców. W ubiegłym roku do gdańskich nabrzeży zawinęło 67 jednostek z ponad 30 tysiącami turystów. Według tegorocznej awizacji w Gdańsku pojawi się 69 statków wycieczkowych. Sezon zakończyć się ma dopiero w październiku.
W tym roku do Gdańska zawinie m.in. najnowsza jednostka Viking Cruises - Viking Jupiter wprowadzony do eksploatacji w tym roku, a także trzy inne "Vikingi" - Sea, Sun i Sky. Pojawią się też m.in. Europa, Clio, Saga Sapphire i Ocean Majesty.

W poniedziałek, 29 kwietnia, cumuje w Gdańsku najstarsza aktywna jednostka światowej pełnomorskiej floty wycieczkowej - Astoria. Największym statkiem, który zawinie do Gdańska, ma być ponad 239-metrowa Marina, pływająca pod banderą Wysp Marshalla. Najkrótszym - spod tej samej bandery - 66-metrowy Variety Voyager.

Jednym z akcentów powitania pierwszego w tym sezonie wycieczkowca w porcie Gdańsk była wizyta Marcina Osowskiego, wiceprezesa zarządu i dyrektora ds. infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk SA na pokładzie statku i spotkanie z kapitanem. Wymieniono pamiątkowe plakietki (patrz - zdjęcie poniżej).

Magellan, to jeden z dwóch statków klasy "Tropicale" zbudowanych przez działającą od 1913 roku, ale nieistniejącą już, stocznię Aalborg Værft w duńskim Aalborgu dla Carnival Cruise Line (wszedł do eksploatacji 13 lipca 1985 r.). Był ostatnim dużym statkiem zbudowanym przez tę stocznię.
Po latach pracy dla Carnival, pływał w barwach Ibero Cruises jako Grand Holiday. Od wiosny 2015 jego operatorem jest brytyjska firma Cruise & Maritime Voyages.

W 2005 roku, po uderzeniu huraganu Katrina, służył za tymczasowe miejsce zamieszkania dla ofiar zniszczeń, których dokonał szalejący żywioł.
Po kolejnej renowacji, wrócił na swoją turystyczną trasę na Zachodnie Karaiby z bazą w Mobile, w stanie Alabama, gdzie pracował do listopada 2009.
Potem przeszedł z Carnival pod markę Iberocruceros (z grupy Carnival Corporation & plc), gdzie zaczął pracę w maju 2010 r. pod nazwą Grand Holiday.
Charakterystyczny komin Carnivala, ze "szkrzydłami" pozostawiono, ale oczywiście przemalowano w barwy nowego operatora.

W dniach 5 do 24 lutego 2014 roku statek służył jako 4-gwiazdkowy pływający hotel w porcie Soczi Imiertinski podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.

Od wiosny 2015 r. statek pływa w barwach Cruise & Maritime Voyages jako Magellan, początkowo z portami bazowymi w Tilbury pod Londynem, Newcastle upon Tyne i Dundee.

PBS

Fot.: ZMPG SA, archiwum

 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter