Porty, logistyka

"Decyzja o budowie w przyszłości pływającego terminalu gazowego w Gdańsku jest już podjęta" - powiedział w środę w Senacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Naimski uczestniczył w senackiej debacie towarzyszącej rozpatrzeniu ustawy o ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. projektu Baltic Pipe. Przedstawiciele wyższej izby parlamentu nie zdecydowali się zgłosić poprawek do ustawy.   

Pełnomocnik poinformował senatorów m.in. o zapotrzebowaniu na gaz jakie Polska będzie miała za kilka lat. Dodał m.in. w 2022 kończy się długoterminowy kontrakt Jamalski (podpisany z Gazpromem w 1996 r., aneksowany 2010 r.), którego "nie będziemy przedłużali".

Przypomniał, że w 2019 roku zapotrzebowanie Polski na gaz sięgnie ok. 18 mld m sześc. "To zapotrzebowanie rośnie, dość stabilnie, ale dość wyraźnie i szybko rośnie. Przewidujemy, że w 2023/2024 roku to będzie na poziomie 21/22 mld m sześc." - wskazał.

Zdaniem Naimskiego, jeżeli do 2023 roku zostanie ukończony gazociąg Baltic Pipe, który da nam rocznie 10 mld m sześc. gazu, gazoport w Świnoujściu da 7,5 mld m sześc., a produkcja krajowa gazu wyniesie 4,5 mld m sześc., "to razem będzie się bilansowało z zapotrzebowaniem Polski".

Naimski zapowiedział ponadto, że decyzja ws. uzupełniania infrastruktury gazowej w Polsce o pływający terminal gazowy w Gdańsku, została już podjęta.

"Ponieważ budujemy interkonektory z sąsiadami, to gdy mamy zamiar(...) by umożliwić naszym sąsiadom ewentualnie dostęp do gazu poprzez polską sieć przesyłową, no to w zasadzie prowadzi nas to do decyzji, która już jest podjęta, że w dalszej perspektywie będziemy budowali pływający terminal do odbioru skroplonego gazu w Gdańsku" - powiedział pełnomocnik.

Naimski nie wyjaśnił jednak szczegółów dotyczących tego projektu i kiedy mógłby on powstać.

Pod koniec lutego wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak powiedział, że decyzja o budowie pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej może być podjęta jeszcze w tym roku.

Ustawa o ratyfikacji umowy między Polską a Danią ws. projektu Baltic Pipe przewiduje, że polski operator przesyłowy gazu Gaz-System będzie właścicielem i operatorem podmorskiej części gazociągu aż po wybrzeże Danii - do tzw. ostatniego suchego spawu. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Gaz-System sfinansuje w całości budowę całej podmorskiej rury.

Umowa dotyczy również tłoczni gazu Everdrup na wyspie Zelandia. Jej właścicielem i operatorem będzie duński operator Energinet, jednak umowa międzynarodowa objęła również ten obiekt, ponieważ Gaz-System będzie partycypował w kosztach jej budowy. Konieczne były pewne uregulowania prawne takiej formy działalności.

W efekcie Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uprawniony będzie do zatwierdzenia taryfy Gaz-Systemu uwzględniającej poniesione przez spółkę koszty na budowę, utrzymanie i eksploatację części gazociągu oraz tłoczni Everdrup - elementów infrastruktury znajdujących się poza terytorium Polski.

W umowie strony potwierdzają również, że będą wspierać inwestorów w przygotowaniu i realizacji projektu Baltic Pipe, tak aby został on ukończony do dnia 1 października 2022 r.

Baltic Pipe to projekt mający na celu połączenie Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfem Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego.

Michał Boroń

+13 Pływający terminal LNG w Zatoce Gdańskiej
NARESZCIE !!!!!!
21 marzec 2019 : 03:02 Stan | Zgłoś
+6 y
troche pozno..
21 marzec 2019 : 07:21 x | Zgłoś
0 terminal w Zatoce
Dlaczego poźno? Najpierw trzeba było uruchomić Swinkowo, ateraz gdy okazlo sie,ze brakuje mocy importowych i uruchomione jest bunkrowanie LNG równiez w Gdansku, to jak najbardziej na czasie...
21 marzec 2019 : 18:04 Maciej Wierciński | Zgłoś
+11 Lepiej późno niż wcale
jw
21 marzec 2019 : 08:18 Misiek L | Zgłoś
+6 Gaz System
Kibicuje naturalnie,ale tez ostroznie- mamy juz za soba sytuacje zakrecania kurka, oby tu dobrze sie dzialo!!
21 marzec 2019 : 10:16 Stary kolejsrz | Zgłoś
+3 Jakie bunkrowanie?
Cytuję Maciej Wierciński:
Dlaczego poźno? Najpierw trzeba było uruchomić Swinkowo, ateraz gdy okazlo sie,ze brakuje mocy importowych i uruchomione jest bunkrowanie LNG równiez w Gdansku, to jak najbardziej na czasie...

Uruchomione bunkrowanie LNG w Gdańsku? Masz na myśli tą cysternę samochodową, która dała kapkę LNG, która wystarczyła zaledwie na rozruch? Sprawdzałeś, jakie wolumeny gazu zatankowano? Bez pływającej bunkierki, FSRU lub terminala stacjonarnego nie ma mowy o prawdziwym bunkrowaniu LNG w Gdańsku.
21 marzec 2019 : 20:24 Munio | Zgłoś
0 Bedzie dobrze
Jasne, ze masz racje. Skocz po piwko, bo jutro sklepy zamkniete. Milego wieczoru.
23 marzec 2019 : 15:58 Andrzej C | Zgłoś
-5 Jest to zgodne z linia Partii
My, prawdziwi Polacy wyrazamy pelne zadowolenie z podjetej uchwaly w tej sprawie, aby wszystkie matki 4+ oraz emeryci mieli tani gaz do swoich starych opli
21 marzec 2019 : 22:03 Antoni M. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter