Porty, logistyka

W Trójmieście po raz pierwszy przeprowadzono operację komercyjnego bunkrowania ekologicznym paliwem LNG statków zawijających z ładunkiem lub po ładunek w tamtejszych portach. W ciągu ostatniego tygodnia do Gdyni i Gdańska zawinęły dwie jednostki na "paliwo przyszłości". Wcześniej podobne dostawy paliwa odbywały się w Gdańsku na statki nowo-budowane lub przebudowywane w stoczniach Remontowa Holding.

Bunkrowanie LNG w Polsce jako usługa portowa stało się gospodarczym faktem. Łącznie, w obu trójmiejskich portach, z czterech cystern do zbiorników statków Fure Valo i Ireland wtłoczono 72 tony paliwa LNG (42.800 Nm²).

Bunkrowanie w Gdyni, na cementowiec Ireland, odbyło się przy nabrzeżu Francuskim, w poniedziałek, 18 marca. Odwiedzający Gdańsk chemikaliowiec-produktowiec Fure Valo bunkrowany był skroplonym gazem podczas postoju w dniach 13-14 marca.

Możliwość bunkrowania statków jednym z najczystszych paliw dostępnym na rynku pozycjonuje porty w Gdyni i Gdańsku jako kolejne „zielone porty” sieci bazowej TEN-T. Zgodnie z dyrektywą w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych, najpóźniej do końca 2025 roku, porty morskie w Polsce zobligowane są do zapewnienia tego rodzaju usługi.

- Nasi eksperci wzięli udział w kilkudziesięciu spotkaniach, warsztatach i konferencjach podczas których, dzieli się wiedzą z zakresu LNG. Ich profesjonalizm, zaangażowanie oraz wkład merytoryczny przyczynił się do powstania regulacji i procedur, z których dzisiaj korzystać mogą inni - komentuje Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Czytaj także: PGNiG: na początku 2019 r. pierwsze komercyjne bunkrowania statków paliwem LNG

- Polskie porty mają teraz swoje pięć minut. Prowadzimy ogromne programy inwestycyjne, pozyskujemy nowe kontrakty. Robimy to wszystko, by po pierwsze odpowiadać na bieżące potrzeby rynku, a po drugie przygotować się na to, co przyniesie przyszłość. Jednym z elementów tej przyszłości są właśnie jednostki napędzane skroplonym gazem ziemnym – tłumaczy Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Oba porty do zasilania jednostek LNG przygotowywały się od dawna. Przeprowadzały ćwiczenia ratowniczo-górnicze, opracowywały procedury i regulacje, dzięki którym w tym miesiącu zostały przeprowadzone operacje bunkrowania.

Trójmiejskie porty wdrażając usługę bunkrowania LNG odpowiadają na potrzeby rynku, który z uwagi na obostrzenia wynikające z norm emisyjnych bardzo szybko zmienia stosowane w transporcie morskim technologie. LNG jako ekologiczne paliwo podczas spalania emituje do atmosfery mniej szkodliwych zanieczyszczeń niż np. węgiel. Kolejną zaletą LNG jest możliwość skraplania gazu ziemnego w LNG, w wyniku czego jego objętość zmniejsza się około 600 razy, co prowadzi do zmniejszenia kosztów magazynowania i transportu tego gazu.

Czytaj także: Australia: Pierwsze bunkrowanie LNG statku Siem Thiima z Remontowa Shipbuilding

Statki zasilane skroplonym gazem ziemnym LNG coraz częściej opuszczają stocznie, co stanowi poważne wyzwanie dla portów w zakresie obsługi tych jednostek. Obecnie trójmiejskie porty zapewniają bunkrowania statków LNG sposobem autocysterna-statek. W przyszłości pojawi się również alternatywa w postaci mobilnego punktu bunkrowania w technologii ship-to-ship.

rel (Zarząd Morskiego Portu Gdynia SA)

Fot.: Piotr B. Stareńczak, mat. pras. Port Gdańsk; Tadeusz Urbaniak / Port Gdynia

0 Exerters
Szanowni Państwo,
Fure Valo zostało zatankowane trzema cysternami. Pojemność jednej cysterny wynosi w przybliżeniu 18 ton (łącznie 54 tony ładunku). Gęstość LNG wynosi w przybliżeniu 0.44t/m3 (możliwe niewielkie odchylenia w zależności od miejsca załadunku).
Statek Ireland (bunkrowanie w Gdyni) został zatankowany jedną cysterną.

Z poważaniem
Exerters
[link usunięty]
20 marzec 2019 : 00:04 Exerters | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2888 4.3754
EUR 4.6599 4.7541
CHF 4.6485 4.7425
GBP 5.3111 5.4183

Newsletter