Porty, logistyka

Australijski dostawca skroplonego gazu ziemnego EVOL LNG informuje o zakończonej sukcesem, pierwszej operacji bunkrowania LNG w Australii na statek typu PSV Siem Thiima zbudowany w stoczni Remontowa Shipbuilding z Gdańska.

Bunkrowanie przeprowadzono na podstawie umowy z Woodside Energy w dniu 23 stycznia, w King Bay Supply Base (Dampier, Australia Zachodnia).

- Nasza decyzja o wejściu na rynek bunkrowania LNG jest częścią długoterminowej strategii, której celem jest wprowadzenie ekologicznego i ekonomicznego LNG jako paliwa transportowego - powiedział Nick Rea z EVOL LNG.

Rea dodaje, że wzrost znaczenia paliwa LNG został napędzony przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO) i przepisów, które wprowadziła w obszarach Europy i Ameryki Północnej. Dodając, że Chiny także wyznaczyły obszar kontroli emisji w obrębie trzech głównych portów.

Siem Thiima jest drugim statkiem typu PSV (pierwszym był Siem Pride), o napędzie zasilanym skroplonym gazem ziemnym, zbudowanym przez stocznię Remontowa Shipbuilding (nr budowy 856/2) dla norweskiego armatora Siem Offshore. Jednostkę przekazano odbiorcy w listopadzie ubiegłego roku.

Czytaj także: Ten statek jest sexy!

Statek eksploatowany będzie w Australii, w ramach 5-letniego czarteru dla firmy Woodside Energy, czołowego operatora na rynku LNG. Swoje zadania wykonywać będzie w rejonach Exmouth i Pilbara.

Pierwszym statkiem typu PSV dla Siem Offshore był wspomniany Siem Pride. Specjalistyczny statek, przeznaczony m.in. do zaopatrywania platform wiertniczych i wydobywczych, zakontraktowany został do pracy na Morzu Północnym przy obsłudze pól naftowych i gazowych eksploatowanych przez A/S Norske Shell - norweski oddział koncernu Shell. 

Czytaj także: Siem Pride z Remontowa Shipbuilding w pięcioletnim czarterze Shell'a [VIDEO]

EVOL LNG, zarządzane przez Kleenheat, jest jednym z czołowych australijskich dostawców skroplonego gazu ziemnego (LNG) w transporcie, energetyce i przemyśle.

AL, rel (EVOL LNG)

0 M
Pierwsze bunkrowanie tej jednostki odbyło się w stoczni Remontowa Shipbuilding. Było zrobione przez pgnig i lotos
08 marzec 2018 : 13:15 M Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1

Newsletter