Porty, logistyka

Port Gdańsk, jako pierwszy polski port, otworzył swoje biuro zagraniczne na innym kontynencie. Budowanie silnych relacji z Chinami – największym światowym rynkiem - to jeden z najważniejszych celów gdańskiego portu.

- Port Gdańsk jest obecnie najszybciej rozwijającym się portem Europy. Zarząd Portu kładzie silny nacisk na ekspansję na rynki azjatyckie, ponieważ to właśnie tam – także z punktu widzenia Ministerstwa - widzimy ogromny potencjał. Otwarcie biura jest kolejnym krokiem w konsekwentnie realizowanej strategii marketingowo-handlowej. Efektów tego działania nie da się nie zauważyć. Polska gospodarka morska rośnie w siłę i coraz wyraźniej zaznacza swoje miejsce na zagranicznych rynkach – mówi Grzegorz Witkowski, wiceminister w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Zarząd Portu jest w trakcie realizacji największych inwestycji w swojej historii. Już dziś Port Gdańsk jako jedyny na Bałtyku obsługuje największe transoceaniczne kontenerowce, dzięki którym Polska posiada bezpośrednie połączenie z azjatyckimi portami. Inwestycje mają ten potencjał zwiększyć.

- Program inwestycyjny, który realizujemy, wykracza daleko poza granice Polski i Europy. Budową Portu Centralnego zainteresowani są przedsiębiorcy m.in. z Chin. Pamiętajmy, że to największy market świata. Chcemy być w stałym kontakcie z przedstawicielami rynków azjatyckich, by jak najszybciej i w pełni odpowiadać na ich potrzeby - mówi Wiceprezes ZMPG ds. Infrastruktury, Marcin Osowski.

W Szanghaju na stałe pracuje przedstawiciel Portu Gdańsk, który odpowiada za wzmacnianie już istniejącego partnerstwa z chińskimi firmami, pozyskiwanie nowych klientów oraz koordynację współpracy, także w sferze inwestycji. Przedstawicielstwo powstało przy współpracy z PAIH (Polską Agencją Inwestycji i Handlu).

- Przed nami dużo pracy i wyzwań. Port Gdańsk od miesięcy intensywnie działał, by przygotować grunt do otwarcia biura. Nie powstałoby, gdybyśmy nie mieli pewności, że Chińczycy widzą ogromny potencjał w kooperacji z gdańskim portem. Przedstawicielstwo jest dowodem na to, że Polska traktuje Azję jako ważnego partnera i robi wszystko, by ułatwiać kontakty biznesowe. A to dla azjatyckich przedsiębiorców bardzo mocny, pozytywny sygnał – tłumaczy Mateusz Dawidowski, główny przedstawiciel Portu Gdańsk w Szanghaju.

Wzmocnienie relacji z Chinami i poszerzenie sieci partnerów biznesowych to także szansa na zwiększenie możliwości handlowych dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejne przedstawicielstwo powstanie w Czechach – dla państw, które nie mają bezpośredniego dostępu do morza, Port Gdańsk jest najszybszą i najtańszą drogą transportu towarów. 

rel (Port Gdańsk SA)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter