Porty, logistyka

Wybudowany w okresie międzywojennym port w Gdyni pozostanie symbolem polskiej gospodarki morskiej - powiedział podczas otwarcia wystawy "Port Gdynia – Sztandarowa Inwestycja Polski Niepodległej" minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Wystawa została otwarta we wtorek w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

"Port w Gdyni powstał w ciągu trzech lat. Wydaje się to dzisiaj rzeczą całkowicie niemożliwą, ale to nakreśla kierunek, który przyjęli twórcy portu. Mieli tylko jedną rzecz - wolę aby port zbudować. Dzisiaj chylę czoła przed premierem Eugeniuszem Kwiatkowskim, prezesem Tadeuszem Wendą za to ogromne dzieło" - stwierdził Gróbarczyk.

Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Gdyni i Małego Trójmiasta Kaszubskiego poseł Marcin Horała zwrócił uwagę, że do wybuchu drugiej wojny światowej gdyński port został tak szybko rozbudowany, że stał się największym portem na Bałtyku.

Na wystawie można obejrzeć serię zdjęć z okresu budowy i pierwszych lat funkcjonowania portu. Ponadto wśród eksponatów znajdą się m.in. pióro wieczne premiera Eugeniusza Kwiatkowskiego, binokle inż. Tadeusza Wendy, który był głównym projektantem i kierownikiem budowy portu Gdynia.

Eksponaty będzie można obejrzeć w gmachu ministerstwa w dniach 2-18 października oraz 18-30 listopada.

Współorganizatorami wystawy są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Zarząd Morskiego Portu Gdynia. Natomiast partnerzy projektu to Centrum Bankowo-Finansowe "Nowy Świat" oraz Zarząd Targów Warszawskich.

W otwarciu wystawy wzięła również udział wnuczka inż. Tadeusza Wendy – Hanna Wenda-Uszyńska oraz wnuczka Eugeniusza Kwiatkowskiego – Julita Maciejewicz-Ryś.

autor: Łukasz Pawłowski

0 cytat i nie tylko
,,...morze było i jest po dzień dzisiejszy kapitalnym źródłem bogactwa formującego psychikę narodową.Ono uczy wytrwałości w działaniu,cierpliwości w wysiłku,pracy na daleki dystans.Ono zmusza ludzi do działania zbiorowego,a rezultaty tego działania rozdziela głęboko na swoim zapleczu.Ono stwarza całe fale skutków pośrednich,a społeczeństwo zmusza do myślenia wielkoprzestrzennego''Tak pisze Eugeniusz Kwiatkowski w swojej książce,,Zarys Dziejów Gospodarczych Swiata''cz.1,PIW Warszawa 1947r.Niestety części 2-ej nie pozwoliła opublikować cenzura ówczesnej powojennejj władzy.Ale teraz nie ma już cenzury,więc może na 100 odzyskania niepodległości PFN w ramach programu,, I love Poland ''pomyśli o wydaniu książki.
03 październik 2018 : 06:31 hihi | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4956 4.5864
EUR 4.6217 4.7151
CHF 4.7769 4.8735
GBP 5.4572 5.5674

Newsletter