Porty, logistyka

W ostatnich tygodniach głośno było o pyle węglowym, który z terenów portu niósł się na miasto. Władze natychmiast podjęły działania mające zlikwidować problem. O tym jak aktualnie wygląda sytuacja, jak prowadzone są kontrole i działania zapobiegawcze oraz o planach przeciwdziałania występowaniu tego rodzaju uciążliwości, rozmawiać będą mieszkańcy i reprezentanci wspólnot mieszkaniowych z przedstawicielami Zarządu Morskiego Portu Gdynia, Morskiego Terminalu Masowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Spotkanie dedykowane kwestii pyłu węglowego organizowane z inicjatywy Andrzeja Bienia, pełnomocnika prezydenta ds. bezpieczeństwa odbędzie się w środę, 25 lipca o godz. 17.00, w Urzędzie Miasta Gdyni (sala 105).

- Zależy nam, aby mieszkańcy naszego miasta mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami portu i terminalu oraz instytucjami powołanymi do kontrolowania czystości środowiska. Ważne jest, żeby każdy zainteresowany mógł omówić i wyjaśnić kwestie dotyczące zaistniałej sytuacji. Spotkanie będzie również okazją do przedstawienia działań zarządu portu i terminalu masowego zmierzających do wyeliminowania problemu – tłumaczy Andrzej Bień, pełnomocnik prezydenta ds. bezpieczeństwa, inicjator spotkania.

Przypomnijmy, że problem wzrostu poziomu emisji pyłu węglowego na terenie terminalu MTMG wystąpił wiosną tego roku. Nasilenie nastąpiło z kolei latem, na co wpływ w zdecydowanym stopniu miała pogoda, a dokładniej długotrwały brak opadów atmosferycznych. Dodatkowo, zdaniem terminalu masowego, na sytuację nałożył się wręcz „lawinowy” wzrost liczby obsługiwanych przesyłek węgla w imporcie.

Po interwencji mieszkańców i władz miasta MTMG zobowiązał się zainwestować w nowoczesny sprzęt przeładunkowy, jak nowe chwytaki. Zarząd spółki zakupił również urządzenia i sprzęt zmechanizowany w celu zmniejszenia liczby punktów rozładunkowo-załadunkowych. Na terminalu ma także pojawić się kryty przenośnik taśmowy, który dzięki wyposażeniu w zraszacz będzie mógł wyeliminować podnoszenie się pyłów podczas składowania na placu.

Należy wspomnieć, że na początku lipca prezydent Gdyni pisemnie zażądał od Zarządu Morskiego Portu w Gdynia SA oraz Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o. przestrzegania obowiązującego prawa i zaprzestania negatywnego oddziaływania na zdrowie i majątek mieszkańców Gdyni. Obecnie Pomorski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi postępowanie w sprawie zobowiązania MTMG do działań mających na celu ograniczenie pylenia. PWIOŚ wydał już w tej sprawie zarządzenia pokontrolne.

Gdynia.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter