Porty, logistyka

Astoria, najstarszy aktywny na rynku wycieczkowiec, w środę rano zacumował przy nabrzeżu Obrońców Westerplatte otwierając tym samym sezon zawinięć wycieczkowców nie tylko w Gdańsku, ale i w Polsce. Statek przywitali przedstawiciele Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, wystąpiła także orkiestra. 

Później na pokładzie wycieczkowca przyjęty został przez kapitana przedstawiciel zarządu ZMP Gdańsk. Panowie wymienili się pamiątkami związanymi ze statkiem i portem, a rozmawiali m.in. o stale wzbogacanej ofercie Portu Gdańsk w obszarze turystyki morskiej.

Astoria mierzy 160 metrów długości, a na swój pokład może zabrać 556 pasażerów. Została przekazana do eksploatacji przez stocznię Gotaverken AB z Geteborga w 1948 roku jako Stockholm. 

Czytaj także: Wycieczkowce w polskich portach w 2018 r. - lista zawinięć i omówienie

W tym roku, w lipcu, upłyną 62 lata od słynnego wypadku, w wyniku którego, po kolizji ze szwedzkim statkiem pasażerskim Stockholm zatonął włoski liniowiec pasażerski Andrea Doria. Zginęło wtedy ok. 50 osób. Statek będący jednym z najsłynniejszych "sprawców" kolizji morskich pływa do dziś. Stockholm, to właśnie dzisiejsza Astoria.

Już od kilku lat miłośnicy statków obawiają się, że kolejny sezon eksploatacji może być ostatnim dla wysłużonej i mającej historyczne znaczenie Astorii, śledząc i wyczekując informacji o zapewnionym zatrudnieniu na każdy sezon. 

Statek wypływa dzisiaj około godz. 15:00. Astoria była pierwotnie awizowana na ten sezon do Gdańska tylko raz, ale jak dowiedzieliśmy się od kapitana jednostki – niewykluczone, że zawinie ona do polskiego portu w tym roku jeszcze raz, bliżej końca sezonu.

AL, PBS

Fot.: Piotr B. Stareńczak, Sławomir Lewandowski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter