Porty, logistyka

PKP Cargo nie obawia się fuzji Lotosu z PKN Orlen i związanej z tym możliwej konsolidacji spółek kolejowych należących do tych paliwowych koncernów - poinformował w piątek dziennikarzy p.o. prezesa PKP Cargo Krzysztof Mamiński.

"Konsolidacja firm paliwowych jest rzeczą zauważalną. Będziemy zachowywali się zupełnie podobnie, jak dziś. Trochę różnimy się segmentami działalności jeśli chodzi o Lotos Kolej, jak i w kolejową firmę Orlenu. Spółki te zajmują się głównie przewozem własnych dóbr wytworzonych i myślę, że to będzie się utrzymywało. Nie obawiam się tej fuzji, o ile nastąpi ona już w roku 2018" - powiedział Mamiński.

W styczniu tego roku rynkowy udział PKP Cargo według przewiezionej masy towarów wyniósł 42,6 proc. Z kolei udział Lotosu Kolej to 4,83 proc., a Orlenu KolTrans - 2,3 proc.

PKN Orlen 27 lutego poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez PKN Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos w drodze nabycia bezpośrednio lub pośrednio minimum 53 proc. akcji Lotosu. Model transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane.

Według PKN Orlen, przejęcie kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos, ze względów formalnych, np. konieczność uzyskania niezbędnych zgód, potrwa około roku.

autor: Łukasz Pawłowski

edytor: Jacek Ensztein

pif/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter