Porty, logistyka

Wraz z początkiem września w porcie w Goteborgu odbyła się pierwsza w Szwecji operacja bunkrowania LNG na zasadzie STS (Ship-to-Ship transfer), umożliwiającej pobieranie paliwa ze statku do statku. To krok milowy w procesie tankowania czystszego paliwa żeglugowego.

- Od dłuższego czasu pracowaliśmy nad tym, aby właśnie tutaj mogła odbywać się operacja bunkrowania STS skroplonego gazu ziemnego (LNG). Teraz udało nam się zrealizować nasze ambicje i jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników - przyznała Jill Söderwall, wiceprezes i szef operacji handlowych w porcie w Goteborgu.

Pierwszym statkiem, który zaangażowano do historycznego przedsięwzięcia był zbudowany w tym roku w stoczni Avic Dingheng Shipbuilding co. LTD chemikaliowiec Ternsund. Jego właścicielem jest Tärntank Ship Management AB.

- Decydując się na LNG, będziemy spełniać obecne i przyszłe wymagania w zakresie ochrony środowiska. Jestem dumny, że Tärntank jest liderem w promowaniu bardziej ekologicznego transportu - mówił na początku września Claes Möller, kierownik floty w firmie.

Bunkrowanie przy wejściu do portu

Bunkrowanie paliwa odbywało się na redzie portu. W operację STS zaangażowano wspomniany chemikaliowiec Ternsund oraz pierwszy na świecie gazowiec z napędem dual-fuel i klasą lodową 1A - Coral Energy (co ciekawe, blok dziobowy statku powstał w gdańskiej stoczni Marine Projects Ltd. dla holenderskiego armatora Anthony Veder). 

Kilka statków w drodze

Zgodnie z wydanym 2 września komunikatem prasowym, chemikaliowiec Ternsund to pierwszy statek, który brał udział w operacji bunkrowania STS w szwedzkim porcie. Wkrótce jednak chętnych będzie więcej - około 10 nowo wybudowanych statków napędzanych LNG, wszystkie będące własnością szwedzkich operatorów, znajduje się aktualnie w rejsie, którego trasa przebiega przez Goteborg.

Rabat dla statków napędzanych LNG

Aby skłonić większą ilość operatorów do korzystania z ekologicznego paliwa LNG, port w Goteborgu wprowadził znaczną obniżkę opłat portowych. Ternsund był pierwszym statkiem, który zakwalifikował się do pierwszej, maksymalnej zniżki - 30 proc.

AL, rel (Port of Gothenburg)

Fot.: Port of Gothenburg

Video: Anthony Veder, Winterthur Gas & Diesel Ltd./youtube
 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.375 4.4634
EUR 4.6524 4.7464
CHF 4.7168 4.812
GBP 5.3164 5.4238

Newsletter