Offshore

Zakup udziału w KUFPEC Norway został sfinalizowany w całości z działalności spółki na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Zwiększyła się nasza pozycja: z dziesiątego miejsca awansowaliśmy na ósme miejsce – przekazał prezes Orlenu Daniel Obajtek w poniedziałek.

To była bardzo ciężka transakcja. To przecież jest jedna ze spółek narodowej kuwejckiej spółki Petroleum, ale dzięki licznym kontaktom na Bliskich Wschodzie, (...) dzięki partnerom i dzięki tym współpracom, które nawiązujemy, możemy robić w tak ciężkich czasach tak duże akwizycje – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek w poniedziałek na konferencji prasowej.

Poinformował, że norweska spółka Orlenu zarobiła w ubiegłym roku ok. 3 mld zł.

Zakup udziału w KUFPEC Norway został sfinalizowany w całości z działalności norweskiej spółki na Szelfie Kontynentalnym. Zwiększyła się nasza pozycja: z dziesiątego miejsca awansowaliśmy na ósme miejsce właśnie tam na Szelfie Norweskim – podkreślił Obajtek.

Jak wynika z komunikatu spółki, w wyniku przejęcia KUFPEC Norway w 2024 r. produkcja PGNiG Upstream Norway wzrośnie do ponad 100 tys. baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (boe) dziennie. Spółka ma awansować z dziesiątego na ósme miejsce firm działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pod względem rocznego wydobycia węglowodorów. Akwizycja przełoży się na wzrost zasobów wydobywalnych przez PGNiG Upstream Norway do prawie 400 mln boe, a ponad 80 proc. przejmowanych zasobów stanowi gaz ziemny.

Obajtek dodał, że Orlen realizuje również inne inwestycje gazowe. Wskazał, że "dziś już pływają dwa gazowce (statek przeznaczony do transportu skroplonego gazu ziemnego - PAP), za chwilę wyjdą w swój rejs następne dwa gazowce (…) w następnej kolejności w sumie 8 gazowców". Zauważył, że rozpoczęta została rozbudowa magazynu w Wierzchowicach, dzięki której powierzchnia magazynowa w Polsce zwiększy się do 4 mld m sześc. gazu.

Prezes Orlen odniósł się również do międzynarodowych ratingów dla firmy Orlen.

Rating Fitch w zeszłym roku został podwyższony o dwa poziomy do poziomu BB+ z perspektywą stabilną. Zaś z kolei Moody’s (…) przyznał najwyższy w historii rating, ocenę Orlenu na poziomie A3. Takiego poziomu nigdy w historii Orlen nie miał – podsumował Obajtek

ra/ pif/ mmu/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9567 4.0367
EUR 4.2903 4.3769
CHF 4.5349 4.6265
GBP 5.0003 5.1013

Newsletter