Offshore

Ponad 5 tys. uczniów szkół średnich i studentów, 75 wystawców z czołowych firm i organizacji sektora morskiej energetyki wiatrowej oraz instytucji samorządowych wzięło udział w I Edukacyjnych Targach Kariery Edu Offshore Wind 2023 w hali wystawienniczej Amber Expo w Gdańsku. Wśród nich także PGE Baltica, spółka odpowiedzialna za realizację Programu offshore Grupy PGE.

Podczas panelu dyskusyjnego „Inicjatywy edukacyjne deweloperów MEW” przedstawiciele PGE Baltica, Ocean Winds, RWE, Equinor, Polenergii i Orlen Neptun mówili m.in. o realizowanych inicjatywach edukacyjnych.

Jarosław Tucholski, dyrektor Departamentu Innowacji i Nowych Technologii w PGE Baltica opowiedział o studiach podyplomowych realizowanych na Uniwersytecie Morskim w Gdyni i Politechnice Gdańskiej, które mają za zadanie przygotować wykwalifikowaną kadrę do pracy w morskiej energetyce wiatrowej. Zdradził też, że spółka planuje stworzyć we współpracy z jedną z uczelni studia inżynierskie pierwszego stopnia.

Naszą rolą jest zachęcić do działania. My jako PGE Baltica zaczynamy tworzyć modele biznesowe dla różnego rodzaju projektów edukacyjno-naukowych, które zachęcą młodzież do rozpoczęcia swojej kariery właśnie w obszarze morskiej energetyki wiatrowej – mówił Jarosław Tucholski.

Poza uczelniami z Pomorza – Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Morskim w Gdyni – Grupa PGE realizuje też wspólne studia podyplomowe z zarządzania przygotowaniem i realizacją inwestycji w morskie farmy wiatrowe na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Projekty edukacyjne związane z tematyką morskich farm wiatrowych i możliwością rozwoju kariery w morskiej energetyce wiatrowej trafiają także do szkół ponadpodstawowych. Spółka współpracuje z zespołami szkół średnich w Ustce i Malborku. Poprzez spotkania z uczniami, lekcje i prezentacje przybliżana jest branża offshore, możliwości zatrudnienia w przyszłości oraz oferta studiów, które wszystkim zainteresowanym pozwolą pozyskać specjalistyczną wiedzę.

O inicjatywach wpisujących się w przygotowanie kadr mówiła także Magdalena Klera-Nowopolska, kierownik ds. zarządzania interesariuszami w Polenergia. Jak podkreśliła, coraz ważniejsze są tzw. kompetencje miękkie, bo offshore to nie tylko techniczne zawody, to także kompetencje oparte na bazie wiedzy na temat uwarunkowań w branży.

O międzynarodowym programie edukacyjnym Wind Experts mówiła podczas dyskusji Aleksandra Jampolska z Ocean Winds.

To program, który pokazuje w jaki sposób podchodzić do kwestii środowiska, przyczyniać się do jego zachowania jak najdłużej w dobrym stanie i też od tego etapu edukujemy o morskiej energetyce wiatrowej i odnawialnych źródłach energii. Drugi program „Kariera z wiatrem” to lekcje nt. morskiej energetyki wiatrowej dla szkół technicznych. Jak dodała, firma prowadzi właśnie nabór do trzeciej edycji Programu Absolwent OW stażowego dla studentów oraz absolwentów kierunków technicznych.

Wśród ponad 70 stoisk I Edukacyjnych Targów Kariery Edu Offshore Wind 2023 znaleźli się deweloperzy MEW, inwestorzy, czołowi przedstawiciele branży morskiej i przemysłu stoczniowego, centra szkoleniowe GWO, instytucje badawcze i środowiskowe, wyższe uczelnie, organizacje związane z branżą oraz wielu instytucji wspierających zarówno edukację jak i sektor energetyczny.

Na stoisku PGE Baltica ci, którzy są u progu decyzji o tym, jak będzie wyglądała ich kariera zawodowa, mogli dowiedzieć się przede wszystkim o możliwościach, jakie na nich czekają w tej perspektywicznej branży i jak pokierować swoją karierą. O możliwości rozwoju kariery opowiadali eksperci – pracownicy PGE Baltica oraz studenci Politechniki Gdańskiej, którzy odbyli praktyki w spółce i są jej stypendystami.

W tej branży potrzebni będą specjaliści z wielu obszarów technicznych. Na stoisko przychodzą do nas uczniowie ze szkół średnich technicznych z klas o różnych profilach zawodowych. To odpowiedni wiek, by zainteresować się możliwościami pracy w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w przyszłości – mówił Marcin Poznań, rzecznik prasowy PGE Baltica. – Mówimy im o możliwościach podjęcia studiów na uczelniach, z którymi współpracujemy – inżynierskich albo menadżerskich, ale też o perspektywach pracy przy serwisowaniu farm wiatrowych na morzu. Biorąc pod uwagę, że pierwsze elektrownie na polskim obszarze Bałtyku zaczną działać za kilka lat to dla nich ogromna szansa i możliwość, aby do tego czasu wyspecjalizować się, zdobyć odpowiednią wiedzę, certyfikację i związać się z zawodowo z branżą na dobre.

Agnieszka Latarska

Fot.: Sławomir Lewandowski / PortalMorski.pl

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.375 4.4634
EUR 4.6524 4.7464
CHF 4.7168 4.812
GBP 5.3164 5.4238

Newsletter