Offshore

W mieście Paldiski na północnym zachodzie Estonii w czwartek do użytku oddano gazociąg mający doprowadzać na rynek surowiec ze znajdującego się w Zatoce Fińskiej pływającego terminalu LNG - poinformowała agencja BNS.

Gazociąg, razem z ograniczeniem konsumpcji oraz wykorzystaniem bardziej pojemnych magazynów gazu, ma zapewnić dostęp do surowca mieszkańcom Estonii oraz regionu - poinformowała w oświadczeniu należąca do skarbu państwa firma Elering, odpowiadająca za budowę połączenia.

Gazociąg powstał zgodnie z porozumieniem rządów Estonii i Finlandii oraz zgodnie z umową zawartą z fińską firmą FSRU OY, wynajmującą pływający terminal. Pływający terminal, który ma rozpocząć pracę w grudniu, oraz terminal operujący już na Litwie będą w stanie zaspokoić potrzeby regionu zarówno tej zimy, jak i w nowym roku - podała firma Elering.

Umowę dotyczącą wspólnego użytkowania pływającego terminalu LNG estoński operator sieci przesyłowych gazu naturalnego podpisał z partnerem fińskim w maju br. Jak podaje estoński nadawca publiczny ERR, krok ten był konieczny w obliczu rosnącej presji dotyczącej porzucenia zależności od gazu rosyjskiego przed tegoroczną zimą.

jbw/ akl/

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2902 4.3768
EUR 4.6705 4.7649
CHF 4.6675 4.7617
GBP 5.3071 5.4143

Newsletter