Offshore

W tym roku rozpocznie się wydobycie gazu ziemnego z rumuńskiego szelfu na Morzu Czarnym, zapowiedział w poniedziałek premier Rumunii Nicolae Ciuca.

Szef rządu sprecyzował w rozmowie z rozgłośnią Radio Romania, że wydobycia surowca należy oczekiwać już w drugiej połowie tego roku.

Ciuca wyjaśnił, że w ostatnich dniach podpisany został dokument odbioru inwestycji spółki Black Sea Oil & Gas (BSOG). W jej ramach w ciągu roku na rumuńskich wodach Morza Czarnego może być pozyskiwane do 1 mld m³ gazu ziemnego rocznie.

Premier dodał, że od 2024 r. Rumunia będzie pozyskiwać surowiec także z głębokich złóż podmorskich Morza Czarnego.

Zaznaczył, że Rumunia ma bardzo duży potencjał w pozyskiwaniu zarówno gazu, jak i ropy naftowej oraz opowiada się za dalszymi inwestycjami w tej sferze w celu zapewnienia niezależności energetycznej od Rosji.

Projekt, z którego wydobycie gazu ma się rozpocząć w tym roku, to projekt Midia Gas Development (MGD). 

Black Sea Oil & Gas SA wraz z partnerami - Petro Ventures Resources SRL i Gas Plus Dacia SRL, w ramach projektu MGD, zainstalowały w październiku minionego roku nadbudowę (pokłady - topsides o trzech kondygnacjach) stałej (posadowionej) platformy wydobywczej "Ana", pierwszej platformy morskiej zbudowanej i zainstalowanej w Rumunii w ciągu ostatnich 30 lat (jest to platforma z podstawą o postaci kratownicowo-płaszczowej - jacket, zainstalowana na początku ubiegłego roku).

Platforma znajduje się w odległości około 120 km od brzegu, na akwenie o głębokości 70 metrów. Gazowa platforma wydobywcza "Ana" waży ok. 3000 ton. Na platformie znajduje się minimalna ilość sprzętu i będzie ona całkowicie bezzałogowa.

Gaz pochodzący ze złóż Ana i Doina jest zbierany i mierzony na platformie "Ana", a następnie dostarczany do nowego zakładu przetwarzania gazu na lądzie, w gminie Corbu, w okręgu Konstanca, rurociągiem podmorskim o długości 121 km i lądowym o długości 4,5 km. Zdolność produkcyjna zakładu przetwarzania gazu wynosi 1 mld m³ rocznie, co stanowi 10 proc. rumuńskiego zużycia.

Projekt MGD, który jest pierwszym nowym projektem zagospodarowania złóż gazu ziemnego na Morzu Czarnym w Rumunii zrealizowanym po 1989 r., składa się z pięciu odwiertów produkcyjnych (1 odwiert subsea na polu Doina i 4 odwierty na platformie na polu Ana), podmorskiego systemu produkcji gazu (subsea gas production system) nad odwiertem Doina, który zostanie połączony 18-kilometrowym rurociągiem z nową bezzałogową platformą produkcyjną (wydobywczą) zlokalizowaną nad polem Ana.

PAP; PBS (PortalMorski.pl)

Fot., rys.: BSOG

Midia Gas Development
Midia Gas Development
Midia Gas Development
Midia Gas Development
Midia Gas DevelopmentMidia Gas DevelopmentMidia Gas DevelopmentMidia Gas Development

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter