Offshore

W ciągu ostatnich tygodni Spółka Mostostal Pomorze podpisała dwie atrakcyjne - jak podano w komunikacie firmy - umowy z Aker Solutions AS z Norwegii. Nowe kontrakty związane są z prefabrykacją konstrukcji stalowych na rozbudowę dwóch różnych norweskich naftowo-gazowych instalacji na lądzie i na morzu.   

Pierwsze z pozyskanych ostatnio zleceń Mostostalu dotyczy projektu o nazwie Troll Phase 3. Podpisany na początku lutego kontrakt jest składową rozbudowy jednej z trzech platform offshore, umieszczonych i funkcjonujących na polu gazowo-naftowym o nazwie Troll.

Złoże Troll zlokalizowane jest na Morzu Północnym, około 80 km od miasta Bergen. Jest to największe źródło gazu w Norwegii. Przypada na nie jedna trzecia norweskiego wydobycia i 48 % zasobów gazowych tego kraju. Produkcja na tym polu naftowym rozpoczęła się już w roku 1995. Dzięki rozbudowie będzie kontynuowana aż do roku 2050.

W zakresie prac Mostostalu Pomorze jest prefabrykacja około 200-u ton konstrukcji stalowej podzielonej na 3 sekcje, stanowiące pokłady platform. Wykonanie wraz z montażem podpór i wyposażenia ma być również częścią tego zakresu. Prace zaplanowane są do końca lipca 2019 roku.

Drugi podpisany niedawno kontrakt związany jest z projektem Mongstad RHP. W ramach umowy zawartej w dniu 12 marca br. Mostostal ma za zadanie prefabrykację czterech stalowych modułów o łącznej masie około 500 ton wraz z obarierowaniem i schodami. Ta słupowo-ramowa konstrukcja wchodzi w skład rafinerii w Mongstad. Zakres prac dodatkowo obejmuje również wykonanie i montaż podpór rur, wsporników elektrycznych oraz podpór lub fundamentów sprzętu.
Umiejscowiona niedaleko Bergen rafineria w Mongstad powstała w roku 1975 i jest dotychczas największym tego typu zakładem w Norwegii. Wspólnie prowadzona przez koncerny Equinor i Shell rafineria jest w stanie przerobić koło 200 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Jej wyroby są eksportowane do krajów Europy, Azji i Ameryki Północnej.

rel (Mostostal Pomorze)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter