Offshore

GSG Towers (siostrzana spółka Stoczni Gdańsk) zawarła z norweskim Aker Solutions kontrakt na montaż wielkogabarytowych konstrukcji stalowych. Dla GSG Towers i Stoczni Gdańsk to ważny krok w kierunku otwarcia na rynek offshore - czytamy w oficjalnym komunikacie, choć już wcześniej Stocznia Gdańsk wykonywała konstrukcje dla szeroko rozumianego sektora offshore.   

W ramach zawartej umowy GSG Towers przygotuje montaż, instalację wyposażenia i przeprowadzenie testów funkcjonalności wielkogabarytowych konstrukcji stalowych - tzw. subsea emplates. Chodzi o stalowe ramy czy też bazy stanowiące podstawę czy fundament do montażu urządzeń związanych podwodnymi instalacjami wydobywczymi, takimi, jak głowice odwiertów, tzw. x-mas trees (baterie armatury i głowice przeciwwybuchowe), stacje pomp, przyłącza (manifolds), etc. 

Prace nad realizacją zadania, które stanowi część projektu zagospodarowania i uruchomienia pola wydobywczego Johan Castberg na Morzu Barentsa, zaplanowane są do końca marca 2019 r.

- Bezpośrednie relacje biznesowe z tak istotnym klientem jak Aker otwierają przed nami nowe możliwości współpracy w sektorze offshore i potwierdzają zdolności produkcyjne w zakresie  zaawansowanych konstrukcji stalowych. To także sygnał dla partnerów biznesowych w branży, że powoli wracamy na właściwy kurs, a działania nowego właściciela przynoszą rezultaty– powiedział Adam Krzemiński, wiceprezes zarządu Stoczni Gdańsk i GSG Towers.

Realizacja zawartego kontraktu jest potwierdzeniem kompetencji i technologicznych możliwości zakładu. Sektor offshore jest pod tym względem bardzo wymagający, a podpisana umowa to ważny sygnał w kontekście odbudowy i rozwijania kompetencji produkcyjnych polskich stoczni. Przy realizacji montaży GSG Towers będzie dodatkowo koordynować dostawy komponentów (wyposażenia subsea templates) z Polski, Norwegii i Hiszpanii.

W drugiej połowie 2018 roku spółki z grupy Agencji Rozwoju Przemysłu przejęły 81,05 % akcji Stoczni Gdańsk S.A. oraz 50% udziałów GSG Towers Sp. z o.o. Głównym celem nowego właściciela jest odbudowanie kompetencji okrętowych i wykorzystanie tych już istniejących, m.in. w zakresie produkcji wież wiatrowych. W Stoczni Gdańsk i GSG Towers pracuje łącznie prawie 860 osób.

Czytaj także:  EPG z kontraktem z rynku offshore: moduły topsides dla projektu Johan Castberg  |  więcej informacji  

Na projekt Johan Castberg składają się złoża, których operatorem jest Statoil (Equinor) - Skrugard odkryte w 2011 r., Havis z roku 2012 i Drivis z 2014. Pole położone jest ok. 100 km na północ od pola Snøhvit na Morzu Barentsa, w blokach 7219/9 i 7220/4,5,7, a zarazem ok. 150 km od pola Goliat i prawie 240 od Melkøya. Głebokość morza w tym rejonie, to 360-390 metrów. Odległość między złożami Skrugard i Havis wynosi ok. 7 km.

Pewne rezerwy złóż Johan Castberg szacowane są na 400 650 milionów baryłek ropy naftowej.

Udziały w polu wydobywczym Johan Castberg mają: Equinor (50 %, jako operator), Eni (30 %) i Petoro (20 %). Infrastruktura pola będzie się składała z jednostki FPSO i rozległych instalacji podwodnych (subsea), na które składać się będzie 30 odwiertów, 10 podmorskich kolektorów i dwóch instalacji satelitarnych.

Pierwsze wydobycie z FPSO Johan Castberg spodziewane jest w I połowie 2022 roku.

rel (GSG Towers), PBS

Przedstawiciele stron po podpisaniu kontraktu w Gdańsku

Przedstawiciele stron po podpisaniu kontraktu w Gdańsku
+8 O ja cie nie mogę
Co za sukces, robota do końca marca 2019, normalnie szok. Proste prace stalowe a piszą o nich jak o promie kosmicznym. Niech ten noblista lekarz, przepraszam dr Adam rozwinie myśl, na czym maja polegać testy funkcjonalne stalowych ram. Za normalnych czasów w normalnej stoczni (nie pisze o rentowności) a o normalnie funkconującym zakładzie to się nazywa odbiorem konstrukcyjnym na zgodność z dokumentacją.

W jakich my czasach żyjemy że chwalimy się takimi "kontraktami" na fundamenciki?
22 luty 2019 : 11:02 xxx | Zgłoś
0 Dobre wieści
Market Offshore stopniowo sie rozkręca ponownie, wiec po udanym zakończeniu projektu zlecenia powinny zacząć wpadać częściej. TerazPolska
22 luty 2019 : 11:30 StoczMan | Zgłoś
0 problemy
Robiłem na takich platformach podwodny PB QUAD 204 składałem i spawałem bardzo precyzyjna praca .....POWODZENIA
11 marzec 2019 : 11:29 Stanislaw Matys | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter