Inne

Na polskim rynku wydawniczym pojawiła się nowa pozycja traktująca o pieśniach żeglarskich: "Pieśni Ludzi Morza – 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach". Jest już dostępna w sprzedaży internetowej.

Na polskim rynku od dawna nie mieliśmy pozycji książkowej traktującej o szantach czy muzyce morza. Lukę tę właśnie zapełnia nowa pozycja: "Pieśni Ludzi Morza – dwadzieścia morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach". Autor tej książki starał się zebrać jak najwięcej informacji i historii związanych z konkretnymi pieśniami, aby przekazać je czytelnikom w sposób interesujący i przystępny.

Pieśni morskie, szanty, czy zwykłe piosenki śpiewane przez żeglarzy są częścią kultury morskiej oraz przekazują w swej treści wiele cennych informacji o naszym dziedzictwie morskim. Książka składa się z dwudziestu esejów, z których każdy opisuje jakieś konkretne zjawisko występujące w piosenkach żeglarskich, wydarzenie czy postać. Pretekstem do rozpoczęcia opowieści jest konkretna piosenka żeglarska lub szanta. Dostajemy więc na przykład opowieść o rumie, o admirale Horatio Nelsonie, o Shenendoah, Bitwie oliwskiej, o werbunku do brytyjskiej navy, wielorybnikach, pogrzebie morskim, o Zawiszy Czarnym i inne. Są też omówione pieśni, które nie są związane z morzem, ale chętnie śpiewane przez żeglarzy w Polsce jak np. Szesnaście ton.

Z każdego rozdziału dowiemy się też, jak powstała szanta lub piosenka i o czym dokładnie opowiada. Autor odkrywa przed nami tajemnice pochodzenia pieśni czy szanty, jej losy oraz udział w kulturze masowej. Bo okazuje się, że wiele pieśni morskich na trwale w niej zagościło.

Pieśni Ludzi Morza to doskonała pozycja dla osób, które poznają świat pieśni morskich. Autor kilkakrotnie zaznacza, że celem książki jest zrozumienie przesłania pieśni morskich i ich treści osobom, niekoniecznie mocno związanym z morzem. Dużą wagę przykłada do prostego wyjaśnienia o czym dokładnie mówią niektóre piosenki. Prezentowany zestaw esejów pozwala lepiej zrozumieć same szanty jak i kulturę morską.

Autorem pozycji jest Rafał Klepacz, kapitan jachtowy, instruktor żeglarstwa, oficer na żaglowcach. W przeszłości pełnił funkcję kierownika Wydziału Wychowania Wodnego w ZHP oraz komendanta Centrum Wychowania Morskiego ZHP, gdzie zajmował się między innymi dbaniem o zachowanie dziedzictwa morskiego i propagowaniem kultury morskiej.

Nowa pozycja już jest dostępna w sprzedaży internetowej przez stronę 20morskich.pl oraz przez sklep Amazon.pl. Dzięki pośrednictwu światowej platformy sprzedażowej, jest łatwo dostępna dla osób mieszkających poza granicami Polski.

Książka jest starannie wydana i przygotowana, co pozwala na łatwe i przyjemne czytanie. Dobrej jakości papier i wydruk, ładna czcionka, układ graficzny i ilustracje Julii Szydłowskiej sprawiają, że czytanie książki jest prawdziwą przyjemnością. Do tego każdy rozdział jest zaopatrzony w bar code, który łączy omawianą piosenkę z jej wykonaniem w serwisie Spotify, dzięki czemu można połączyć czytanie ze słuchaniem.

Pieśni Ludzi Morza – 20 morskich opowieści o pieśniach żeglarskich i szantach, Znak wydawniczy Northern Seas 2023, autor: Rafał Klepacz, redakcja i korekta: Kinga Dolczewska, okładka i ilustracje: Julia Szydłowska, format: 15,2 x 22,8 cm, liczba stron 176, ISBN-13 979-8391449270.

rel (20morskich.pl)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9735 4.0537
EUR 4.2894 4.376
CHF 4.547 4.6388
GBP 5.004 5.105

Newsletter