Inne

Do zbudowania i rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce potrzebni są wykwalifikowani fachowcy. PGE Baltica, powołana do realizacji programu offshore Grupy PGE, skupia najlepszych ekspertów w Polsce. Jednak biorąc pod uwagę skalę realizowanych projektów na morzu, a także wieloletnią perspektywę, w jakiej działać będą morskie farmy wiatrowe, już teraz myśli o wykształceniu kolejnych grup specjalistów mogących znaleźć zatrudnienie w tworzącym się nowym sektorze gospodarki. Po nawiązaniu współpracy z pomorskimi uczelniami, spółka rozpoczęła działania edukacyjne ze szkołami średnimi.

Program Offshore Grupy PGE zakłada wybudowanie do 2030 roku dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW. Na początku kolejnej dekady powstanie kolejna – o mocy ok. 1 GW. Do 2040 roku łączna moc morskich farm wiatrowych Grupy osiągnie 6,5 GW, co uczyni ją liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Tak ogromnego przedsięwzięcia nie da się zrealizować bez wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Dla PGE Baltica pracują eksperci, którzy w większości zdobywali swoje doświadczenie za granicą. Jednak potrzeby spółki, a także całej branży offshore wind w Polsce, będą o wiele większe. W ciągu kilku najbliższych dekad, w których realizowane będą duże projekty na Bałtyku, niezbędni będą inżynierowie i technicy m.in. z zakresu projektowania, budowy, eksploatacji i serwisowania morskich elektrowni wiatrowych. PGE chce wykorzystać potencjał polskich uczelni, szkół średnich i innych ośrodków edukacyjnych, razem z którymi może przygotować do pracy zainteresowanych rozwojem kariery w morskiej energetyce wiatrowej.

Widzimy ogromny potencjał budowania biznesu z uczelniami, zarówno pod kątem współpracy naukowo-badawczej, jak i kształcenia kadr – przyznaje Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica. – Z jednej strony chcemy korzystać z naukowych doświadczeń po to, aby w sposób praktyczny, biznesowy i efektywny je implementować do naszych rozwiązań. Z drugiej strony dzięki synergii działań uczelni w zakresie dydaktyki i wiedzy naszych ekspertów zaangażowanych w wykłady, absolwenci będą mieli okazję nabyć umiejętności niezbędne do rozpoczęcia pracy w branży offshore, która daje ogromną szansę rozwoju – dodał.

Wiosną tego roku PGE Baltica rozpoczęła współpracę z Uniwersytetem Morskim w Gdyni, uruchamiając studia podyplomowe z zakresu zarządzania ryzkiem w obszarze offshore. Politechnika Gdańska we współpracy z PGE Baltica utworzyła na studiach magisterskich z oceanotechniki specjalność poświęconą morskiej energetyce wiatrowej. W lecie tego roku w ramach wspólnej inicjatywy Grupy PGE i Uczelni Łazarskiego uruchomiony został nabór na pierwsze w Polsce studia podyplomowe przygotowujące ekspertów do zarządzania procesami inwestycyjnymi w offshore wind.

To dobry czas dla przyszłych techników

Kolejnym krokiem było objęcie współpracą także innych poziomów edukacji. Na początku czerwca br. PGE Baltica podpisała list intencyjny ze Starostwem Słupskim i Zespołem Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Ustce. Porozumienie otwiera drogę do stworzenia planu zajęć dla uczniów technikum o profilu mechanik i mechatronik, w których nacisk położony będzie na techniczne zagadnienia związane z morską energetyką wiatrową.

Młodym ludziom uczącym się w usteckim technikum dajemy możliwość zapoznania się z pracą przy morskich farmach wiatrowych. To ciekawa, perspektywiczna opcja rozwoju zawodowego na lata. Mam nadzieję, że w ten sposób zainteresujemy uczniów morską energetyką wiatrową i pomożemy im podjąć decyzję na temat ich dalszej edukacji i kariery w tym kierunku – powiedział Dariusz Lociński, prezes zarządu PGE Baltica.

Podobne porozumienie PGE Baltica zawarła także ze Starostwem Malborskim i tamtejszymi placówkami oświatowymi – Technikum nr 2 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku i lokalnym Centrum Edukacji Zawodowej. Malborskie technikum prowadzi klasy o profilach: technik mechanik, technik elektryk, technik elektronik i technik budownictwa. Dla PGE Baltica to dobra baza edukacyjna do wdrażania młodych ludzi w zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii, w szczególności z morską energetyką wiatrową.

Od nowego roku szkolnego ZSP nr 4 w Malborku uruchamia nowy kierunek związany z branżą odnawialnych źródeł energii: „Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”. Technik OZE będzie przygotowany między innymi do wykonywania montażu i uruchamiania urządzeń oraz systemów energetyki odnawialnej, wyceny robót, wykonywania konserwacji oraz napraw, monitorowania i nadzoru urządzeń i systemów oraz oceny ich oddziaływana na środowisko.
Z kolei Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku realizuje programy zajęć, kursów i szkoleń dla dorosłych. W tym wypadku PGE Baltica widzi możliwość włączenia się w kształcenie zawodowe również na tym etapie, zwłaszcza że Centrum daje możliwości podnoszenia kwalifikacji zawodowych i przekwalifikowania, co jest istotne z punktu widzenia sektora morskiej energetyki wiatrowej.

Gdzie dalej się rozwijać

Dla szukających możliwości dalszego poszerzania wiedzy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej i wiążących swoją przyszłość z tym rynkiem PGE Baltica wraz z partnerskimi uczelniami przygotowała ofertę wspomnianych już wcześniej studiów, zarówno dla techników, jak i kadry zarządzającej.

Na Wydziale Nawigacyjnym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni realizowana jest pierwsza edycja studiów podyplomowych „Zarządzanie ryzykiem w morskim przemyśle wydobywczym i energetyce wiatrowej”. Są one przeznaczone dla kadry menadżerskiej i technicznej przedsiębiorstw prowadzących działalność w szeroko pojętym przemyśle offshore. Dwusemestralne studia obejmują poza wykładami i ćwiczeniami także zajęcia praktyczne, w tym case studies prezentowane przez eksperta PGE Baltica.

Z kolei „Projektowanie i budowa morskich systemów energetycznych” to nowa specjalność na kierunku oceanotechnika Politechniki Gdańskiej. Pozwoli absolwentom wzbogacić wiedzę ogólnotechniczną oraz zdobyć umiejętności niezbędne w projektowaniu, budowie oraz eksploatacji morskich i przybrzeżnych obiektów energetycznych. Prowadzona jest we współpracy z naukowcami i specjalistami z zakresu energetyki wiatrowej z Politechniki Gdańskiej, Duńskiego Uniwersytetu Technicznego, Instytutu Maszyn Przepływowych PAN oraz PGE Baltica. W czerwcu na Politechnice Gdańskiej pracownicy PGE Baltica przeprowadzili także zajęcia dla uczniów szkół średnich. Opowiedzieli, na czym polega praca w firmie budującej morskie farmy wiatrowe, zachęcając młodych ludzi do zainteresowania się studiami z tego obszaru otwierającym drogę do kariery w sektorze offshore wind.

Grupa PGE podjęła współpracę także z warszawską Uczelnią Łazarskiego, w wyniku której powstał nowy kierunek studiów podyplomowych „Morska energetyka wiatrowa: zarządzanie, przygotowanie i realizacja inwestycji”. To oferta dla obecnych i przyszłych pracowników branży energetycznej. Absolwenci tych studiów będą potrafili włączyć się w proces inwestycyjny oraz zarządzić nim od fazy planowania poprze realizację aż do eksploatacji morskich farm wiatrowych. Studia zostaną uruchomione w październiku 2022 roku. Rekrutacja właśnie trwa.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0048 4.0858
EUR 4.2823 4.3689
CHF 4.3852 4.4738
GBP 4.9827 5.0833

Newsletter