Inne

Szczególny Jubileusz 90. urodzin obchodzi dzisiaj prof. dr. inż. kpt.ż.w. Mirosław Jurdziński, współtwórca polskiej szkoły nawigacji oraz wyższego szkolnictwa morskiego w zakresie programów i organizacji studiów, Fellow of The Nautical Institute, laureat prestiżowej nagrody Hevelius Award za zasługi dla rozwoju nawigacji.

Szanowny Panie Profesorze!

W dniu Pana 90 urodzin, składam Panu najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności w życiu osobistym oraz satysfakcji z pracy na Uczelni!

W rozwój Uniwersytetu Morskiego w Gdyni wniósł Pan Profesor wkład szczególny – jako wieloletni wykładowca i mentor młodych pokoleń, adeptów sztuki nawigacji. Dzisiaj, patrząc w gwiazdy, czytamy z ich układu znacznie więcej niż uczeni minionych epok. Zawdzięczamy to nie tylko współczesnym technologiom, ale przede wszystkim uczonym takim jak Pan, autor znanego każdemu studentowi podręcznika akademickiego „Astronawigacja”.

Składając Panu Profesorowi życzenia, składam również Panu podziękowania za kilkadziesiąt lat życia związanych z naszą Uczelnią, za Pana wielki wkład pracy i zaangażowanie w wychowanie kilku pokoleń oficerów Polskiej Marynarki Handlowej, a jako Pana wychowanek także za czas spędzony razem, za prowadzone wspólnie projekty, wspólnie napisane artykuły i podręczniki, a także za liczne porady i wsparcie.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni
Prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit

Profesor Mirosław Jurdziński z Uniwersytetem Morskim w Gdyni związany jest od roku 1964, kiedy rozpoczął pracę w naszej Uczelni kolejno na stanowiskach starszego wykładowcy, docenta, profesora nadzwyczajnego i od 1994 roku - profesora zwyczajnego. Prowadził zajęcia z astronawigacji i nawigacji dla studentów i uczestników kursów oficerskich organizowanych przez Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich, a obecnie prowadzi wykłady z nawigacji, planowania podróży i dewiacji kompasu magnetycznego.

Profesor Jurdziński jest autorem ponad 50 podręczników i skryptów z dziedziny nawigacji i eksploatacji statków, w tym tak podstawowych jak: „Astronawigacja”, „Nawigacja”, „Podstawy bezpiecznej eksploatacji masowców” czy cykl podręczników z zakresu planowania podróży statku morskiego. Profesor Jurdziński jest również autorem ponad 300 artykułów, prac badawczych, ekspertyz i recenzji. Obszar jego zainteresowań naukowych stanowi nawigacja morska, astronawigacja i planowanie podróży.

Z morzem związał się i w teorii, i w praktyce. Po ukończeniu w 1951 roku Wydziału Nawigacyjnego Państwowej Szkoły Morskiej w Szczecinie, podjął pracę na statkach PMH, by w 1963 roku uzyskać dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Sześć lat później ukończył studia na Wydziale Elektroniki Politechniki Gdańskiej, a w 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie nawigacji. Tytuł profesora nadzwyczajnego otrzymał w roku 1974.

Ze szkolnictwem morskim profesor Jurdziński jest związany od roku 1959, kiedy to podjął pracę na stanowisku wykładowcy i kierownika praktyk morskich w Państwowej Szkole Rybołówstwa Morskiego. Był wieloletnim Dyrektorem Instytutu Nawigacji Morskiej (w latach 1978 – 1990). Od 1984 roku, przez kolejne trzy lata pełnił funkcję Prorektora ds. badań naukowych i współpracy z zagranicą. Przez wiele lat aktywnie uczestniczył w pracach IMO i jej poprzedniczki – Międzyrządowej Morskiej Organizacji Doradczej (IMCO).

W 1983 roku Sekretarz Generalny IMO powołał profesora Mirosława Jurdzińskiego na stanowisko profesora wizytującego w Światowym Uniwersytecie Morskim w Malmo, na którym wykładał nawigację satelitarną i planowania podróży do roku 1990. Od 1977 roku profesor jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Morskich (IMLA), a od roku 1979 - Instytutu Nautycznego w Londynie (The Nautical Institute). W latach 1977-1982 przewodniczył Sekcji STW Krajowego Ośrodka ds. IMO, a następnie, w latach 1983-2000, Sekcji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi. Był również wieloletnim członkiem Zespołu Środowiskowego Sekcji Podstaw Eksploatacji Komitetu Budowy Maszyn i Sekcji Nawigacji Komitetu Geodezji i Nawigacji PAN.

Profesor Mirosław Jurdziński został odznaczony Brązowym i Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za długoletnią służbę, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, srebrną i złotą odznaką „Zasłużony Pracownik Morza” oraz honorową odznaką ”Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”.

W 2019 roku profesor Jurdziński otrzymał prestiżową nagrodę Hevelius Award nadaną przez Poland Branch of The Nautical Institute podczas Konferencji TransNav 2019. Nagroda ta przyznawana jest w uznaniu za wybitny wkład w rozwój nawigacji. Tak jak Heweliusz był pierwszym zagranicznym członkiem Towarzystwa Królewskiego w Londynie (1664), tak profesor Jurdziński jest pierwszym polskim członkiem londyńskiego Instytutu Nautycznego (1984).

rel (Uniwersytet Morski w Gdyni)

+7 100 lat 100 lat
100 lat i Zdrowia Życzę.
24 listopad 2020 : 10:43 Miłosz ŁUBKOWSKI | Zgłoś
+4 Kapitan Żeglugi Wielkiej
Szanowny Jubilacie, Drogi Kolego z naszego Stowarzyszenia!
Życzyć tylko " stu lat" byłoby nietaktem. A więc wielu lat życia w dobrym zdrowiu i zadowoleniu ze swoich wielkich osiągnięć. To była przyjemność uczestniczyć w wykładach w latach 59 - 61 (!) a więc od początku Pana pracy w szkolnictwie morskim. Pozdrawiam serdeczne.
Z wielkim szacunkiem
Uczeń i absolwent rocznik 1961
24 listopad 2020 : 15:25 Stanisław Soboń | Zgłoś
+3 100 lat !
Drogi Profesorze,Nasz Kapitanie!
Kończysz 90 lat,poznałeś dobrze Świat,wiesz co ma wartość,za Twoją mądrość kochamy Cię
Dziś Ci życzymy każdego dnia zdrowia dobrego,dnia przeszczęśliwego,dużo radości, spokoju chwili, byś nam 100 lat szczęśliwie żył!
Twój wychowanek Leopold Kucharczyk kpt.ż.w. (rocznik PSM 1964-1966)
24/11/2020
24 listopad 2020 : 15:45 Leopold Kucharczyk | Zgłoś
+1 STO i WIĘCEJ LAT W ZDROWIU
Szanowny Jubilacie , Profesorze , Kapitanie ŻW. Bardzo dziękuje w imieniu własnym , kolegów , którzy odeszli już na Wieczną Wachtę , za wielki wkład w poznawaniu Morza i Sfery Niebieskiej. Kiedy kończyliśmy w 1970 r Państwową Szkołę Morską nie było GPS i całego systemu ułatwień. Był sekstant , stoper , chronometr , Almannac , tablice trygonometryczne i identyfikator gwiazd. I dzięki przekazanym nam umiejętnością mogliśmy żeglować po całym świecie. Czasem zdarzały się " scególne przypadki " jak mawiałeś.
Podziwiam Jubilacie Twoją niesamowitą pamięć , bo kiedy dwa lata temu spotkaliśmy się spacerując po Basenie Jachtowym poznałeś mnie z nazwiska "Pudełko" chociaż już jestem posiwiałym emerytem i nigdy specjalnie nie wyróżniałem się w Szkole Morskiej. No może nazwisko łatwe do zapamiętania.
24 listopad 2020 : 17:37 Andrzej KPT. ŻW | Zgłoś
+2 Niesamowita osobistość
Nigdy nie przestanę podziwiać profesora Jurdzińskiego i to bynajmniej nie z powodu jego dokonań naukowych i szeregu osiągnięć, bo te są wszystkim doskonale znane. Podziwiam go głównie za skromność, klasę i szacunek do studenta. Szacunek, którego nie można kupić wymieniając swoje wszelkie tytuły i publikacje naukowe na pierwszym wykładzie. Za klasę, której niestety wielu pracownikom tejże uczelni brakowało... Profesor Jurdziński nie roztaczał wokół siebie "aury wyższości" jak niektórzy wykładowcy, profesorowie. Mogłem porozmawiać jak równy z równym, nie odniosłem nigdy wrażenia, że jestem kolejnym petentem, który przyszedł zawracać głowę. I za to właśnie podejście należy się należyty szacunek i życzenia wielu lat w zdrowiu!
25 listopad 2020 : 00:00 Absolwent AM | Zgłoś
0 podziękowanie Jurdzie:)
-jako OS pamiętam świetne wykłady na pierwszych kursach STCW w AM ; później to już tylko dno i wodorosty...
25 listopad 2020 : 12:34 kunda Jaś | Zgłoś
0 Ing.
Szanowny Panie Profesorze, z kolegami-absolwentami WSM z lat 1975-1976 ze Slowacji na spotkaniach do dzisiaj wspominamy na Panskie wyklady z astronawigacji, która w tych czasach byla jeszcze zasadniczym sposobem nawigacji oceanicznej. Dzieki Panu chyba udalo nam sie przeniknać do tajemnic tego ciekawego przedmiotu i potem szerzyć ta nauke dla mlodszych kolegów. Dziekujemy za Panski duzy wklad w tej dziedinie nauki a zyczymy Panu zdrowia i nadal zdrowej mysli. Jaroslav Coplak, Samorin, Slowacja
25 listopad 2020 : 16:46 Jaroslav Coplak | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.3937 4.4825
EUR 4.6494 4.7434
CHF 4.5871 4.6797
GBP 5.3969 5.5059

Newsletter