Inne

Trzy niewybuchy z II wojny światowej, zalegające na dnie Odry Zachodniej w Szczecinie, zostaną w środę zneutralizowane. Rano będzie obowiązywał zakaz przebywania w rejonie, w pobliżu którego będzie się odbywała akcja.

Niebezpieczne obiekty to bomba fosforowa, bomba lotnicza i bomba głębinowa - poinformował PAP we wtorek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski. Zostały znalezione podczas pogłębiania toru wodnego Świnoujście-Szczecin.

Nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców wydobędą najpierw z okolic Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia ponad stukilogramową bombę głębinową, którą przekażą patrolowi lądowemu. Ten zneutralizuje ładunek na jednym z poligonów. Dużo mniejszy obiekt, 14-kilogramową bombę fosforową usytuowaną przy Bazie Oznakowania Nawigacyjnego szczecińskiego Urzędu Morskiego, nurkowie zneutralizują na miejscu.

Na miejscu będzie też neutralizowana bomba lotnicza, której masa ładunku wybuchowego wynosi ponad 240 kg. Nurkowie zastosują metodę deflagracji - powolnego wypalania materiału wybuchowego.

Jak poinformowały służby prasowe szczecińskiego magistratu, w środę w godz. 5-7 rano będzie obowiązywał zakaz przebywania na otwartej przestrzeni na terenie ogródków działkowych im. Pokoju przy ul. Dębogórskiej, a także ogólnie dostępnego brzegu Odry Zachodniej od Mostu Brdowskiego do Przystani Golęcin.

Niebezpieczne obiekty znajdowane w Odrze to pozostałości po nalotach alianckich na Szczecin, głównie w sierpniu 1944 r. Miały one na celu zniszczenie strategicznych obiektów przemysłowych III Rzeszy: portu morskiego, stoczni i śródmieścia.

W wyniku nalotów zniszczona została zabudowa przede wszystkim Starego Miasta i Niebuszewa. Ok. 60 proc. miasta legło w gruzach.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter