Inne

Dzisiaj, około 8 nad ranem odbył się pierwszy etap usunięcia morskiej miny dennej znajdującej się w pobliżu Twierdzy Wisłoujście. Niewybuch pochodzący z II wojny światowej odholowano w głąb Zatoki Gdańskiej, gdzie w poniedziałek ma być zneutralizowany.

Niemiecka mina typu GC waży prawie tonę, ma około 60 cm średnicy i ponad 2 m długości. Zawiera niemal 700 kg materiału wybuchowego o wzmocnionym działaniu - czytamy na oficjalnej stronie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

W niedzielę, ośmiu marynarzy ze stacjonującej w Gdyni Grupy Nurków-Minerów z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadziiło pierwszy etap operacji. Polegał on na podniesieniu miny kilka metrów nad dno za pomocą specjalnego pontonu wydobywczego, który później, z podczepioną pod nim miną, przeholowany został w wyznaczony rejon na Zatoce Gdańskiej (7 mil od brzegu na wysokości Sopotu). Tam ponownie opuszczono ją na dno. W poniedziałek rano nastąpi naturalizacja - najpierw na minę zostaną założone ładunki wypalające, które mają zniszczyć wypełniający ją heksanit, a dopiero potem zostaną wysadzone jej resztki.

Dzisiejsze działania wymagały najwyższych środków bezpieczeństwa. Niezbędne było zamknięcie toru wodnego i przyległego terenu, a cała operacja prowadzona była we współpracy z ogniwami pozamilitarnymi: Urzędem Morskim w Gdyni, Urzędem Miejskim w Gdańsku, Morskim Oddziałem Straży Granicznej w Gdańsku, gdańskiej Straży Miejskiej i Policji.

W pierwszym etapie operacji uczestniczył niszczyciel min ORP Flaming. Do drugiego etapu - neutralizacji przystąpią także dwa trałowce ORP Gopło oraz ORP Wdzydze.

 

 

 

 

 

 

rel (8.FOW), AL 

Fot.: M. Purman, video: Gdańsk.pl

-1 mina
jak ja wykryto
25 styczeń 2016 : 15:17 jan kaz | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5462 4.638
EUR 4.6551 4.7491
CHF 4.7767 4.8731
GBP 5.5067 5.6179

Newsletter