Inne

23 pomorskie samorządy kupią wspólnie 100 łodzi żaglowych, które posłużą mieszkańcom regionu do nauki żeglarstwa. Deklarację w tej sprawie podpisano w czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku.

Jednostki mają kosztować ok. 3,5 mln zł, z czego 3 mln zł to pieniądze z budżetu Unii Europejskiej, wygospodarowane z realizowanych przez urząd marszałkowski dwóch projektów "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska" oraz "Pomorskie szlaki kajakowe".

Tym projektem nawiązujemy do rocznicy stulecia powrotu Polski nad morze. Przed wojną w momencie, kiedy Polska włączyła Pomorze do macierzy, był tak ogromny entuzjazm do spraw morskich Polaków mieszkających z dala od wybrzeża, że w okresie od 1924 do 1936 r. powstało ponad 30 tys. kół Ligi Morskiej i Rzecznej. To przeorało świadomość Polaków w sprawach morskich. My chcemy nawiązać dzisiaj do tamtych dni, kiedy w Polsce rozwijał się ruch wychowania morskiego – powiedział marszałek pomorski Mieczysław Struk.

Dodał, że łodzie żeglarskie kupione przez pomorskie samorządy posłużą "nauczaniu żeglarstwa, dobrej praktyki żeglarskiej i etykiety żeglarskiej".

Łodzie będą pływać po wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i na pomorskich jeziorach.

To może być nasz wkład w ciągu najbliższych kilku lat w wychowanie morskie. Bo młody Polak nie może poznawać morza z tylko poziomu plaży w Stegnie, Łebie czy Ustce albo na Półwyspie Helskim. On musi morze jeszcze poczuć – podkreślił Struk.

Deklarację podpisali wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele samorządów Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn i Czarnego.

W spotkaniu samorządowców wzięła udział Krystyna Chojnowska-Listkiewicz, pierwsza kobieta, która w latach 1976-19 samotnie opłynęła świat. "To jest bardzo dobry pomysł. Dzięki temu kolejne pokolenia młodych żeglarzy będą mogły rozwijać swoją pasję" – powiedziała.

Dyrektor departamentu infrastruktury UMWP Krzysztof Czopek poinformował PAP, że każda z gmin biorących udział w programie "100 łodzi żaglowych na 100-lecie zaślubin Polski z morzem" do kosztu zamówionych jednostek będzie musiała dołożyć 15 proc. z własnego budżetu.

Najwięcej, tj. 10 łodzi żaglowych, chce mieć gmina Kosakowo.

Łodzie żaglowe zostaną zamówione w przetargu. Będą to jednostki identyczne. W zamówieniu przetargowym określamy, że łodzie mają mieć długość od 5,5 do 6,5 metra. Jest już kilka zainteresowanych firm, które chciałyby wykonać takie zlecenie. Przetarg zostanie ogłoszony w tym kwartale. Pierwsze łodzie pojawią się w tym roku, a w 2021 r. będzie pływać cała flotylla – dodał Czopek.

Za organizację i przygotowanie przetargu na zakup łodzi jachtowych będzie odpowiadać gmina Pruszcz Gdański.

Autor: Robert Pietrzak

Fot.: Aleksander Olszak / Pomorskie.eu

0 Brawo. Świetna inicjatywa
Wreszcie coś praktycznego i z pomysłem.
07 luty 2020 : 09:07 mirek90 | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4227 4.5121
EUR 4.6593 4.7535
CHF 4.6272 4.7206
GBP 5.427 5.5366

Newsletter