Inne

Znasz kogoś kto żegluje, pływa po morzach i oceanach, a może na lądzie promuje tradycje i kulturę marynistyczną? Nie czekaj, zgłoś swojego kandydata do Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina. Spośród zgłoszeń kapituła wybierze laureatów w 11 kategoriach.

Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina są ukłonem w stronę środowiska żeglarskiego. Mają na celu popularyzację żeglarstwa i jego tradycji, uhonorowanie ważnych osiągnięć, kształtowanie i rozwijanie świadomości morskiej, wyróżnienie dokonań w dziedzinie wychowania morskiego dzieci i młodzieży. Przyjmowanie zgłoszeń rozpoczynamy 10 stycznia i potrwa do połowy lutego.

Głównym wyróżnieniem podczas gali jest Nagroda im. kapitana Ludomira Mączki, znanego żeglarza i podróżnika. Przyznawana jest za nieprzeciętne osiągnięcie żeglarskie, które miało miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. Pod uwagę brane są także dokonania związane z kulturą morską, m.in. wyreżyserowanie filmu, napisanie książki o tematyce żeglarskiej/morskiej czy propagowanie kultury marynistycznej, w czasie nie krótszym niż 15 lat. Laureatem może zostać też osoba doceniona za całokształt działalności w dziedzinie żeglarstwa prowadzonej przez co najmniej dwadzieścia lat. Laureat Nagrody im. kapitana Ludomira Mączki otrzymuje statuetkę oraz 10 000 zł ufundowane przez Gminę Miasto Szczecin.

Pozostałe kategorie to:

Rejs Roku – Nagroda imienia Wyszaka – Przyznawana jest kapitanowi lub sternikowi wybitnego rejsu, który zakończył się w roku poprzedzającym rozdanie nagród i był związany z Pomorzem Zachodnim lub Przednim. Załogę rejsu powinni w większości tworzyć żeglarze mieszkający na Pomorzu Zachodnim. Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Żeglarz Roku – Nagroda przyznawana jest żeglarzowi z Pomorza Zachodniego lub Przedniego za szczególne osiągnięcia związane z żeglarstwem. Fundatorem Nagrody jest Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski.

Regatowiec Roku – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Kuby Jaworskiego, przyznawana jest żeglarzowi regatowemu lub trenerowi regatowemu z Pomorza Zachodniego, który osiągnął nieprzeciętne sukcesy w żeglarstwie wyczynowym.

Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda imienia kapitana Kazimierza Haski, przyznawana jest osobie, która popularyzuje żeglarstwo na terenie Szczecina, Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, w czasie nie krótszym niż 10 lat.

Nagroda Kota Umbriagi – Nagroda stanowi wyróżnienie przyznawane za znaczące osiągnięcia na polu żeglarstwa lub jego popularyzację. Przeznaczono ją dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat oraz placówek oświatowych Pomorza Zachodniego i innych podmiotów prawnych, krzewiących żeglarstwo wśród dzieci.

Nagroda Kulturalna Żeglarskiego Szczecina – przyznawana jest osobom fizycznym i prawnym, organizacjom, stowarzyszeniom, fundacjom, instytucjom oraz innym podmiotom za działalność artystyczną lub kulturalną o tematyce morskiej (wodnej, żeglarskiej) o szczególnym znaczeniu dla Szczecina lub Pomorza Zachodniego.

Wydarzenie Żeglarskie – jest nagrodą, którą wyróżnia się organizatora regat, uroczystości, imprez, koncertów, festiwali, wystaw o tematyce żeglarskiej lub innych nieprzeciętnych wydarzeń z nimi związanych, które zostały zorganizowane na terenie Szczecina lub Pomorza Zachodniego.

Młody Żeglarz Roku – Nagroda przyznawana jest okazjonalnie nie częściej niż raz w roku, dla żeglarza w wieku od 13 do 18 lat, mieszkańca Pomorza Zachodniego, który wyróżnił się w czasie regat lub rejsu postawą, zachowaniem godnym naśladowania lub nieprzeciętnym czynem, a jego wyróżnienie jest godne uhonorowania.

Trener Roku, Nagroda imienia Teodora Czarneckiego – Nagroda przyznawana jest osobie, będącej mieszkańcem Pomorza Zachodniego lub Pomorza Przedniego, która wyróżnia się pasją oraz zaangażowaniem w edukację początkujących żeglarzy.

Żeglarska Nagroda Specjalna – Nagroda przyznawana osobie, organizacji lub instytucji, za działalność związaną z żeglarstwem, wodą lub marynistyką.

Kandydatów do nagród zgłaszać mogą mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego i Pomorza Przedniego, a w przypadku Nagrody imienia kapitana Ludomira Mączki, także mieszkańcy całej Polski; członkowie Kapituły; instytucje publiczne, związki, stowarzyszenia, fundacje. Na zgłoszenia czekamy do 15 lutego 2020 roku. Formularze zgłoszeniowe należy pobrać ze strony http://nagrodyzeglarskie.szczecin.pl/ oraz wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Nagrodzonych poznamy podczas uroczystej Gali Nagród Żeglarskich, która odbędzie się 28 marca.

Żeglarski.info

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4724 4.5628
EUR 4.633 4.7266
CHF 4.7706 4.867
GBP 5.4757 5.5863

Newsletter