Inne

Ponad 19 mln zł kosztowała nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie, którą otwarto w piątek. Wydział mieści się teraz w wyremontowanym budynku po dawnej Zasadniczej Szkole Budowy Okrętów.   

"To chyba jeden z najważniejszych dni na uczelni" - powiedział po przecięciu wstęgi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, który uczył się na tym wydziale. Zadeklarował 15 mln zł na inne inwestycje na wydziale.

Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka powiedział, że uczelnia planuje kompleksową modernizację hali sportowej. Mają tam powstać m.in. basen do ćwiczeń i laboratorium silnika okrętowego.

Gróbarczyk nawiązał też do istotnej roli uczelni morskiej. "Już za parę dni, w czwartek, będzie niezwykle istotny dzień - kandydujemy do rady Międzynarodowej Organizacji Morskiej (ang. IMO - International Maritime Organisation) i staramy się o poparcie blisko stu państw. Właśnie szkolnictwo morskie jest naszym podstawowym atutem i myślę, że ten wydział będzie miał ogromny wpływ na to, czy nam się uda, czy nie" - powiedział.

Jak mówił, "po kilkunastu latach staramy się wrócić do rady IMO, aby być jednym z najważniejszych państw w organizacji ds. morza". "Prowadzimy w tej sprawie bardzo mocne działania dyplomatyczne, aby pozyskać poparcie ponad stu państw" - dodał.

W roku 2013 r. na mocy porozumienia z miastem zabudowania i teren po byłej Zasadniczej Szkole Budowy Okrętów przejęła Akademia Morska w Szczecinie. W listopadzie br., po pięciu latach od przejęcia działki, cały Wydział Mechaniczny Akademii Morskiej został przeniesiony do nowej siedziby.

Przebudowa głównego budynku pochłonęła 11 mln zł. Budynek przejęty przez uczelnię był w złym stanie technicznym; w wyniku nadmiernego osiadania fundamentów oraz napływu wody w części podziemnej uszkodzona została jego konstrukcja. Dlatego konieczne było wzmocnienie gruntu pod fundamentami ścian szczytowych oraz w rejonie wejścia od strony północnej, "zszywanie" ścian nośnych w rejonie pęknięć, wymiana części więźby dachowej oraz wzmocnienie stropów i zabezpieczenie przed wodą części podziemnych.

Wszystkie prace zrealizowane w ramach inwestycji kosztowały ok. 19,3 mln zł. Wykonano m.in. kompleksową modernizację dwóch budynków dydaktycznych, zmodernizowano budynek dawnej kuźni, wykonano nowe przyłącza energetyczne i wodne, a także przebudowano częściowo przyłącza kanalizacyjne.

Wydział Mechaniczny działający w ramach Akademii Morskiej w Szczecinie kształci inżynierów i magistrów inżynierów na kierunku mechanika i budowa maszyn. Na wydziale uczy się obecnie 367 studentów i 19 doktorantów. Wydział Mechaniczny może nadawać stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie budowa i eksploatacja maszyn. 

Kacper Reszczyński  

Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie
Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie
Nowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w SzczecinieNowa siedziba Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie
+1 uzupełnienie
Minister studiował na Wydziale Mechanicznym, ale w Gdyni.
23 listopad 2019 : 23:16 insajder | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1

Źródło:

Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter