Inne

Szybki rozwój technologiczny, wdrażanie innowacji w branży morskiej to nie jedyne zmiany, przed jakimi stoją osoby zarządzające przedsiębiorstwami. Przemysł stoczniowy, portowy czy też logistyczny potrzebuje otwartości na różnorodność, większej ilości kobiet, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych.

Prawdą jest, że kobiet w branży morskiej z roku na rok jest coraz więcej. Mimo to nadal spotykają się z sytuacjami, które na różnych etapach życia utrudniają im rozwój zawodowy. 15 listopada o godz. 16:30 w ramach podsumowania projektu „Kobiety budują statki” w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości STARTER zaprezentowany zostanie raport z badań karier kobiet w branży morskiej. Odbędą się także prelekcje ekspertek z dwóch branż: morsko-logistycznej i kosmicznej.

CEO morskich gigantów to w zdecydowanej większości mężczyźni. Nie dotyczy to zresztą tylko kadry zarządzającej. W skali globalnej kobiety stanowią niecałe 2% załóg statków. Nadal zdarza się, że mniej zarabiają na tych samych stanowiskach, co koledzy, pracują dwa razy więcej, aby udowodnić swoje kompetencje i rzadziej awansują. Ale nie oznacza to, że nic w tej materii nie można zmienić. Jak wynika z licznych badań większe zróżnicowanie – nie tylko ze względu na płeć – wśród kadry zarządzającej przekłada się na większe zyski firmy.

Promowanie branży morskiej wśród kobiet powinno zaczynać się już na etapie szkolnym. Dlatego też Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER rozpoczął pilotażowy projekt pn. „Kobiety też budują statki”. – W ramach działań zrealizowaliśmy warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek dotyczące pracy i przedsiębiorczości w branży morskiej, wizyty w porcie i stoczni, spacery po terenach postoczniowych z pracownicami przemysłu morskiego. Mamy nadzieję, że zainspiruje to młode kobiety do wyboru takiej ścieżki kariery – tłumaczy Anna Miler, koordynatorka projektu z gdańskiego STARTERA. – Z kolei dla kobiet planujących rozwój kariery organizujemy warsztaty menadżerskie oraz tworzymy bazę ekspertek, która ma ułatwiać osobom organizującym konferencje i inne wydarzenia dotyczące przemysłu morskiego zapewnienie różnorodnych składów paneli.

- Zauważamy, że w branży morskiej, w której technologia odgrywa ważną rolę, brakuje ludzi młodych. Nie mówiąc już o kobietach – mówiła Despina Panayiotou Theodosiou – prezydentka WISTA International – międzynarodowej organizacji zrzeszającej kobiety w przemyśle morskim i handlu – podczas wrześniowej konferencji organizowanej w Gdańsku przez WISTA Polska. – Dla naszej organizacji szczególnie istotne jest osiągnięcie równości płci oraz wzmacnianie pozycji kobiet i dziewcząt na poziomie edukacji oraz awansu. Te cele nie są specyficzne tylko dla tej branży, ale powinny być wprowadzane we wszystkich obszarach przemysłu. Naszym celem jako organizacji, jest odegranie olbrzymiej roli w rozwoju i zmianie myślenia w sektorze morskim.

Badania prowadzone w ostatnich miesiącach przez dr Monikę Popow dotyczyło ścieżek edukacji i kariery, możliwości i wyzwań, z którymi mierzą się pracownice branży morskiej nie tylko w Polsce. Wiele z nich pracuje za granicą.

Podczas spotkania 15 listopada przedstawione zostaną najważniejsze wnioski oraz rekomendacje do dalszych działań. Uzupełnią je inspirujące prelekcje.

Justyna Redełkiewicz-Musiał opowie o tym, jak wygląda europejski sektor kosmiczny i jakie oferuje możliwości dla kobiet. Drugą prelegentką będzie Magdalena Borejszo-Bulc, która prowadzi rodzinną firmę AHB Service w Gdańsku, "Kobieta Sukcesu 2018” w plebiscycie Konwencji Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego.
Na zakończenie zapraszamy na tort i poczęstunek.

Osoby chcące wziąć udział w wydarzeniu prosimy o potwierdzenie obecności w wiadomości mailowej wysłanej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 12 listopada.

rel (Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER)

Fot.: Bogna Kociumbas

Polecamy też, w najnowszym wydaniu miesięcznika "Polska na Morzu", rozmowę z Katarzyną Knuth, konstruktorem z biura projektowego Choren Design & Consulting.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.5664 4.6586
EUR 4.6581 4.7523
CHF 4.7862 4.8828
GBP 5.5355 5.6473

Newsletter