Inne

W piątek, 15 bm. w Szczecinie, rodzina, krewni, przyjaciele i współpracownicy pożegnali prof. Eugeniusza Skrzymowskiego, wychowawcę kilku pokoleń inżynierów okrętowców, współtwórcę przemysłu stoczniowego w Szczecinie, który zmarł 8 marca br. w wieku 93 lat.

Po mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Kazimierza, uroczystości pogrzebowe odbyły się na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Jako pierwszy, profesora pożegnał jego wieloletni przyjaciel, prezes zarządu grupy kapitałowej Remontowa Holding Piotr Soyka.

- Znałem go prawie całe życie. Zanim przeniósł się do Szczecina, kilkanaście lat był w Gdańsku. Jeszcze jako student Politechniki Gdańskiej, zaczynał pracę w Stoczni Gdańskiej, pod kierunkiem mojego ojca, który wówczas był naczelnym inżynierem tej stoczni - przypomniał Piotr Soyka. - Tamte lata i zdobyte wtedy doświadczenia ukształtowały go na całe życie, o czym zawsze mi mówił.

Jak dalej podkreślił, w 1957 roku Eugeniusz Skrzymowski przeniósł się do Szczecina, by tu kłaść podwaliny pod odbudowę i rozwój stoczni.

- Jego wychowankowie są tutaj z nami – ci, którzy sławę przynieśli tej stoczni i ci, którzy próbują ją teraz odtworzyć. Wykształcił i wychował wielu znakomitych inżynierów - mówił prezes Remontowa Holding.

Dodał też, że zwłaszcza ostatnio odbywał z nim częste i długie rozmowy telefoniczne, podkreślając, że prof. Skrzymowski "do końca zachował ciekawość naukowca i okrętowca oraz przenikliwość spostrzeżeń na wiele tematów, którymi dzielił się ze mną do końca swoich dni".

- Słuchałem go wnikliwie, bo był człowiekiem mądrym, doświadczonym i świetnie znającym realia przemysłu stoczniowego - podkreślił Piotr Soyka.

Wspomniał także, że kilka tygodni temu prof. Eugeniusz Skrzymowski podarował mu niezwykle cenną, unikatową książkę pt.: "Polska na morzu", wydaną w 1935 roku, z tekstami m.in. marszałka  Józefa Piłsudskiego i ministra Eugeniusza Kwiatkowskiego, która - jak napisał w dedykacji - "towarzyszyła mu całe życie".

"Warto czasem porównać przemyślenia pokolenia, które posiadało zaledwie 50 kilometrów wybrzeża z późniejszym pokoleniem, posiadającym dziesięć razy więcej. (...) Co się w tym czasie zmieniło? Czy staliśmy się państwem morskim?" - brzmiały pytania profesora, które przytoczył Piotr Soyka.

Profesora Skrzymowskiego w jego ostatniej drodze, odprowadzili także jego wychowankowie i współpracownicy związani z branżą okrętową w Szczecinie, wśród nich m.in. Krzysztof Piotrowski prezes zarządu i Ryszard Kwidziński, dawny wiceprezes Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA (w upadłości).

Słowa pożegnalne dla Zmarłego wygłosili także jego brat Mieczysław oraz prof. Maciej Taczała, dziekan Wydziału Techniki Morskiej i Transportu (WTMiT) Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT), prof. Tadeusz Graczyk, kierownik Katedry Konstrukcji, Mechaniki i Technologii Okrętów ZUT, Marek Tałasiewicz – były wojewoda zachodniopomorski, Andrzej Strzeboński - prezes Stoczni Szczecińskiej oraz prof. Andrzej Banaszek – kierownik Zakładu Budowy Statków i Jachtów na WTMiT ZUT, który przemawiał w imieniu szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich.

GL

Zdjęcia: Elżbieta Kubowska

+9 a jednak PRL...
Popatrzcie, jakich to ludzi wychował PRL i jakim pozwolił rozwijać umiejętności dla dobra Polski, bo nie Rosji przecież, i jakim pozwolił budować przemysł i tworzyć miejsca pracy...
18 marzec 2019 : 08:57 Maniek Z. | Zgłoś
+9 PRL?
W PRL żyło, kształciło się i pracowało wielu mądrych ludzi nie dlatego, że PRL ich "wychował". Właśnie na tym polegała ich mądrość, że robili swoje chociaż żyli w PRL (często nie mieli zresztą wyboru, bo tenże kochany PRL i tak by ich stąd nie wypuścił).
18 marzec 2019 : 09:11 Maxin | Zgłoś
+6 Cześć Jego Pamięci!
Prof. Skrzymowski był znakomitym okrętowcem i dobrym człowiekiem. Szkoda, że takich ludzi wciąż dziś ubywa, bo tylko tacy mogliby odbudować to, co zniszczono w Szczecinie. A dla Prezesa Holdingu Remontowa - SZACUN!
18 marzec 2019 : 12:52 Wojtek B. | Zgłoś
0 Pozostanie na zawsze w naszej pamięci i sercach !
Z wielkim szacunkiem i wdzięcznością wspominam Pan Profesora z pierwszych lat zakładania kierunku Budowy Okrętów
na Wydziale Budowy Maszyn P.S. Wiele wiedzy przekazał nam wtedy , skorzystaliśmy z niej na naszych drogach kariery zawodowej inżynierów budowy okrętów i siłowni okrętowych.
19 marzec 2019 : 09:38 Stefan T. | Zgłoś

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.463 4.5532
EUR 4.6486 4.7426
CHF 4.6703 4.7647
GBP 5.4253 5.5349

Newsletter