Inne

W piątek, 8 marca br. zmarł prof. Eugeniusz Skrzymowski, wychowawca wielu pokoleń inżynierów, twórca i pierwszy dziekan Wydziału Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Urodził się 23 czerwca 1925 r. w Białej, woj. bielsko-podlaskie. Jest absolwentem Wydziału Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Jeszcze w czasie studiów rozpoczął pracę w Stoczni Gdańskiej. Uczestniczył w budowie statków pełnomorskich typu "Sołdek" oraz trawlerów rybackich. Opracował technologię i organizację budowy oraz uruchomienie produkcji serii kutrów stalowych.

W 1952 r. został dyrektorem Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. W 1957 r. przeszedł do pracy w Stoczni Szczecińskiej, w której jako szef techniczny, a później dyrektor techniczny, opracował koncepcję odbudowy i modernizacji obiektów byłej stoczni "Wulkan", w tym wprowadzenia nowego udźwigowienia pochylni.

W 1964 r. został pełnomocnikiem przemysłu okrętowego z zadaniem pomocy Politechnice Szczecińskiej w uruchomieniu kierunku okrętowego. W 1966 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy pt.: "Efektywność wielkoblokowej budowy statków 10-25 tys. tdw". Został prodziekanem ds. studiów okrętowych Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Szczecińskiej, a potem dyrektorem Instytutu Okrętowego Wydziału Budowy Maszyn.

W latach 1966-1976 r. pełnił funkcję seniora budowy obiektów dydaktyczno-laboratoryjnych Instytutu Okrętowego. W 1987 r. uzyskał tytuł profesora, a w roku 1992 nominację na stanowisko profesora zwyczajnego. W 1982 r. został prorektorem Politechniki Szczecińskiej ds. nauki, a Senat uczelni wybrał go prorektorem ds. nauki na kadencję 1984-1987. Od 1987 r. był wybierany na dyrektora Instytutu Okrętowego, przekształconego w Wydział Techniki Morskiej Politechniki Szczecińskiej, którego w latach 1991-1993 był pierwszym dziekanem.

Był ekspertem w Centrum Techniki Okrętowej w Gdańsku, wiceprzewodniczącym Forum Okrętowego, a potem honorowym członkiem Rady tej organizacji. Znacząco przyczynił się do rozwoju studiów związanych z okrętownictwem, był współtwórcą kierunku oceanotechnika, doprowadził także do powstania Instytutu Okrętowego na Wydziale Budowy Maszyn, a następnie Wydziału Techniki Morskiej. W kierowanym przez siebie zakładzie uruchomił zespół technologii prac podwodnych.

Ostatnie lata aktywności poświęcił na rzecz odtworzenia pozycji Szczecina w budownictwie okrętowym i gospodarce morskiej. W czerwcu 2015 r. na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, z udziałem władz państwowych, świata nauki i przemysłu, uroczyście świętowano jubileusz 90-lecia prof. Eugeniusza Skrzymowskiego.

Na podst. materiałów ZUT w Szczecinie, opr. prof. Tadeusz Graczyk

Fot.: archiwum rodzinne

.

Komentarze   

-1 mr
pisac o zmarlym "jest" to dosc brawurowe podejscie do temau
14 marzec 2019 : 13:07 polonista Odpowiedz | Cytuj | Zgłoś
1 1 1 1