Inne

W dniach 22-27 stycznia Dar Młodzieży stacjonował w porcie w Panamie. Podczas 34. Światowych Dni Młodzieży Polskę promowało niemal 400 laureatów Rejsu Niepodległości. To 19. port polskiego żaglowca w ramach tej inicjatywy.

Polski żaglowiec zawitał do panamskiego portu Balboa 22 stycznia rano. Odbyło się tam oficjalne powitanie z udziałem panamskich władz. Odegrano hymny Polski i Panamy. Obecny na uroczystości minister Marek Gróbarczyk dziękował panamskich władzom za serdeczne przyjęcie i przypomniał ideę Rejsu Niepodległości. Wieczorem na pokładzie statku odbył się bankiet, na którym pojawili się m.in. Polacy mieszkający w Panamie.

23 stycznia wieczorem odbył się koncert „Polska dla Panamy”, na którym obecnych było ok. 2000 osób nie tylko z Polski. Koncert był trzyjęzyczny (polsko-angielsko-hiszpański) i poprzedziłą go uroczysta Msza Święta z udziałem m.in. Prymasa Wojciecha Polaka, arcybiskupa Marka Jędraszewskiego czy biskupa Marka Solarczyka. Na scenie występowali „Siewcy Lednicy”, Olga Szomańska, Darek Malejonek, Marcin Wyrostek, Marcin Januszkiewicz. Gościem specjalnym był franciszkanin z USA Stan Fortuna. Koncert współorganizowano z Krajowym Biurem Organizacyjnym ŚDM.

26 stycznia rano polska delegacja składająca się z uczestników Rejsu Niepodległości, władz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni oraz ministra Gróbarczyka spotkała się z Ojcem Świętym Franciszkiem na audiencji w panamskiej nuncjaturze apostolskiej. Papież pobłogosławił inicjatywę i podziękował za jej organizację.

Następnego dnia minister Marek Gróbarczyk wziął udział w Mszy Posłania z udziałem papieża Franciszka i ok. 700 tys. młodych ludzi z całego świata. Tego samego dnia wieczorem na pokładzie Daru Młodzieży odbył się bankiet z udziałem Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy oraz prezydenta Panamy Juana Carlosa Vareli, a także przedstawicieli panamskich władz. Później Dar Młodzieży wyruszył w dalszą drogę pierwszy raz w swojej historii przepływając przez Kanał Panamski. Fregata, wracając przez Ocean Atlantycki do portu macierzystego w Gdyni, kontynuuje Rejs Niepodległości. Przed załogą jeszcze cztery porty: Cartagena, Miami, Ponta Delgada oraz Londyn.

Rejs Niepodległości to inicjatywa promująca Polskę na świecie z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Organizatorami przedsięwzięcia są Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.pl.

rel (MGMiŻŚ)

Fot.: MGMiŻŚ; Piotr Lewandowski / Uniwersytet Morski w Gdyni

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter