Inne

2 lutego 2019 r. w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się gdyńska edycja Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm. 

Założeniem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Motywem przewodnim jest żeglarstwo i jego różnorodność. Pokazujemy prawdziwych bohaterów i zdarzenia które faktycznie miały miejsce. Emocje które towarzyszą bohaterom są uniwersalne. Są to filmy o spełnianiu marzeń, pokonywaniu codziennych przeszkód i słabości, dojrzewaniu, woli walki i przetrwania. 

W lutym w Gdyni pokażemy 8 najciekawszych filmów z całego świata. Zaprezentujemy dwa inspirujące filmy, w których żeglarstwo jest przede wszystkim szkołą życia: „Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird”, oraz „Żeglarze z bloków”. 

Specjalnie dla żeńskiej części publiczności dedykujemy pełnometrażowy film „Pośród fal”. Opowiada historię 25-letniej kobiety, która wiąże swoje życie ze starszym doświadczonym żeglarzem. Życie Nancy i Roberta Griffiths to ponad 20 lat wspólnego żeglowania, budowania rodziny, wspaniałych przeżyć podczas pionierskich podróży, ale i ceny jaką czasem trzeba zapłacić za życie na morzu. Poruszająca historia miłości do mężczyzny i do morza. 

Film „Architekt” to opowieść o trwającej 25 lat, a graniczącej wręcz z obsesją budowie drewnianego jachtu, prowadzonej przez mieszkającego w Kalifornii emerytowanego architekta. Proces budowy realizowany z niebywałą wytrwałością, któremu towarzyszyły również sytuacje trudne i dramatyczne został zilustrowany przepięknymi zdjęciami, tworząc historię która poruszyła publiczność festiwalu.

„Przylądek Horn” to pełen emocji film o młodzieńczej przygodzie, nadziejach, chwilach uniesień i wręcz dosłownym zderzeniu się z Przylądkiem Horn, i jego mitem „przylądka niezwyciężonego, niezdobytego”. Jest to też opowieść o historii południowych krańców Ameryki, o indianach Yamana, i o setkach zaginionych statków próbujących przepłynąć cieśninę Drake’a.

Film p.t. „Bezwzględny” pokazuje karierę żeglarską Alexa Thoomsona, współczesnej gwiazdy oceanicznego regatowego żeglarstwa i jego udział w ostatniej edycji regat Vendee Globe w 2016 roku. 

Pokażemy także dwa filmy polskie. ”Jerzy i Jerzy na jeziorach” to zrealizowany przez reżysera Piotra Małeckiego bardzo kameralny i wzruszający film o przyjaźni i o przemijaniu. Kamera towarzyszy dwóm żeglujących po Mazurach starszym panom, ale reżyser nie wchodzi w ich świat, raczej dyskretnie podgląda z boku nie przeszkadzając w rytuałach, czynnościach, związanych z żeglowaniem i codziennym życiem. 

Drugim filmem polskiego autorstwa jest „Żeglujące głowy”. Film Michała Olszewskiego został wyróżniony w ramach konkursu filmów amatorskich „A morze kręci mnie”. Jury doceniło prostotę pomysłu autora polegającą na zadawaniu bohaterom jednego pytania „Dlaczego żeglujesz”. Autor rejestrował odpowiedzi na to pytanie. Odpowiedzi zaskakujące, niespodziewane, czasem humorystyczne, ale zawsze autentyczne i szczere.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce, oraz jedną z nielicznych na świecie. Jest unikalną okazją do zobaczenia większości z prezentowanych filmów. Gdyńska edycja JachtFilmu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej na 90-lecie Gdyni.

Szczegółowe informacje na stronie www.jachtfilm.pl

Program:

Sobota, 2 lutego, godzina 11.00-14.30

- „Jerzy i Jerzy na jeziorach” / Polska / 2018 / 27 minut

- „Przylądek Horn” / Austria / 2009 / 38 minut

- „Żeglarze z bloków” / Wielka Brytania / 2017 / 45 minut

- „Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird” / USA/ 1936-2014/ 30 minut

Sobota, 2 lutego, godzina 16-20

- „Architekt” / USA / 2017 / 35 minut

- „Żeglujące głowy” / Polska / 2018 / 10 minut

- „Pośród fal” / USA / 2016 / 85 minut

- „Bezwzględny” / Anglia / 2017 / 50 minut

Szczegółowy program i lista filmów dostępna będzie na stronie www.jachtfilm.pl

Wstęp na wszystkie projekcje jest bezpłatny.

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość niewielkiej zmiany programu.

Fot.: mat. pras.

Poniżej kadr z filmu "Bezwzględny" z Alexem Thoomsonem - współczesną gwiazdą oceanicznego regatowego żeglarstwa. Film opowiada o jego karierze żeglarskiej i udziale w ostatniej edycji regat Vendee Globe w 2016 roku. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter