Inne

W Narodowym Muzeum Morskim nadchodzącą wiosnę czujemy, gdy po sezonie zimowym otwieramy dla zwiedzających nasze statki - muzea: Sołdek w Gdańsku oraz Dar Pomorza w Gdyni będą czekać na pierwszych gości już od poniedziałku, 29 stycznia.

- Podczas tegorocznych ferii na Sołdku podejmiemy grupę uczniów ze szkół gdańskich, spędzających ferie na STS Zaruski – Generał Zaruski jest najbliższym sąsiadem Sołdka na Motławie. Sąsiedztwo zobowiązuje, więc wzorem lat poprzednich udostępniamy uczestnikom ferii na gdańskim żaglowcu nie tylko nasz rudowęglowiec, który w tym roku kończy 70 lat, ale też wiedzę i doświadczenie naszych kuratorów. Pracownicy NMM, w ramach "Ferii z Zaruskim" będą prowadzić ciekawe prelekcje o Mariuszu Zaruskim, a także o Stanisławie Sołdku, historii naszego rudowęglowca i ciekawostkach z nim związanych. Więcej o feriach na Zaruskim.

29 stycznia zostanie otwarty również dla zwiedzających gdyński oddział NMM – Dar Pomorza. - Wykorzystując sezon zimowy, zdecydowaliśmy się na renowację holu przed salonem kapitańskim – mówi Marek Twardowski, kustosz na Darze Pomorza - Renowacja, wykonywana dzięki specjalnej dotacji Miasta Gdyni byłaby niemożliwa, gdyby statek był udostępniany do zwiedzania. Bardzo chcieliśmy zdążyć z zakończeniem prac przed feriami, bo jak zwykle w tym czasie spodziewamy się dużego desantu gości! W trakcie remontu na Darze Pomorza z oryginalnych drewnianych ścian holu zdjęto wszystkie położone przez lata warstwy farby, a drewno oszlifowano, przywracając wygląd jak najbardziej zbliżony do roku 1930, gdy żaglowiec stał się własnością Państwowej Szkoły Morskiej w Gdyni. Wyremontowane też zostały kabiny na żaglowcu, w tym kabina kapitana Karola Borchardta.

W 2017 roku gdyński oddział NMM, Dar Pomorza odwiedziło 135 609 gości. Sołdek przyjął na swój pokład 57 440 zwiedzających. W nowym roku Narodowe Muzeum Morskie, liczy, że powita półmilionowego odwiedzającego, który być może będzie gościem któregoś ze statków - muzeów w Gdyni lub Gdańsku.

rel (NMM w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.4211 4.5105
EUR 4.6616 4.7558
CHF 4.6132 4.7064
GBP 5.4337 5.5435

Newsletter