Inne

Warsztaty szkutnicze, wymiana doświadczeń i praktyk w zakresie konserwacji, wykorzystania przestrzeni magazynowej oraz digitalizacji, a także kilka dni intensywnego zwiedzania. W dniach 19-25 listopada miała miejsce podróż studyjna pracowników Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku do Islandii.

Wyjazd odbył się w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej i był rewizytą, gdyż w styczniu 2017 roku w oddziałach NMM w Gdańsku goszczono muzealników z Muzeum Śledzia z Siglufjörður z Islandii.

Podczas pierwszego dnia pobytu w Siglufjörður Katarzyna Schaefer, Agata Martinka i Piotr Dziewanowski z Działu Konserwacji Muzealiów NMM oraz Jakub Adamczak z Działu Historii Budownictwa Okrętowego przedstawili prezentację dotyczącą historii Narodowego Muzeum Morskiego oraz zrealizowanych przez Muzeum w ostatnich latach projektów. Następnego dnia dyrektor Muzeum Śledzia, Anita Elefsen oprowadziła specjalistów po siedzibie instytucji. W trakcie zwiedzania wymieniono uwagi dotyczące zagospodarowania miejsc, oraz przechowywania przedmiotów i kontroli warunków klimatycznych w przestrzeni magazynowej.

Trzeciego dnia były dyrektor Muzeum Śledzia, Orlygur Kristfinnsson przedstawił prezentację, dotyczącą problematyki wraków, zalegających w tamtejszych wodach oraz historię realizacji badań podwodnych. Omówiono plan działania instytucji na najbliższy rok, w tym organizację The Nordic Coast Kulture Festival w Siglufjörður. Delegaci z Gdańska zostali oprowadzeni po zabytkowych domach należących do muzeum - "Andrésarhús" i "Hlíðarhús". Dwa kolejne dni wizyty studyjnej zostały poświęcone na warsztaty szkutnicze oraz seminarium na temat procesów konserwacji obiektów metalowych oraz drewnianych.

23 listopada zespół NMM udał się do Reykjaviku na spotkanie z przedstawicielami Muzeum Morskiego. Dzień upłynął na zwiedzaniu okrętu ratowniczego Óðinn oraz spotkaniu z Aleksandrem Witoldem Bogdańskim, prezesem Stowarzyszenia Polonii Islandzkiej i kustoszem wystawy w Muzeum Morskim w Reykjaviku, pt. "Pamięć o nich nie zaginie". Wystawa jest poświęcona pamięci członków załogi polskiego statku transportowego ss Wigry, którzy zginęli u brzegu Islandii 15 stycznia 1942 roku. Następnego dnia pracownicy NMM odwiedzili stanowisko archeologiczne Settlement Exhibition, gdzie poznali metody konserwacji zabytków organicznych, a także odwiedzili Muzeum Fotografii, gdzie przybliżono im tutejsze sposoby digitalizacji zbiorów. Kolejnym punktem wizyty w Reykjaviku była wizyta w magazynach tamtejszego Muzeum Morskiego.

Wizyty pracowników NMM w islandzkich instytucjach zaowocowały długimi dyskusjami na temat możliwości pogłębienia współpracy i wymiany doświadczeń zawodowych. Zainicjowano również rozmowy z zespołem Muzeum Śledzia w związku z programem długoterminowego współdziałania placówek.

Wyjazd został dofinansowany ze środków Funduszu Współpracy Dwustronnej - część "b" dla Programu Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego" realizowanego w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014.

rel (NMM w Gdańsku)

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.2884 4.375
EUR 4.6718 4.7662
CHF 4.6613 4.7555
GBP 5.2993 5.4063

Newsletter