Inne

Przedstawiciele Rady Państw Morza Bałtyckiego spotkają się na BALTEXPO 2015 w ramach trwającej od 1 lipca polskiej prezydencji w CBSS (ang. Council of the Baltic Sea States).

Międzynarodowe Targi Morskie BALTEXPO 2015 (7-9 września 2015) są jednym z oficjalnych wydarzeń trwającej od 1 lipca 2015 do 30 czerwca 2016 polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (CBSS). Już 8 września na BALTEXPO odbędzie się posiedzenie grupy eksperckiej CBSS.

BALTEXPO to impreza realizowana cyklicznie – co dwa lata – od 1982 roku. W obecnym kształcie skupia znakomitą większość środowisk związanych z gospodarką morską i przyczynia się do rozwoju współpracy kooperacyjnej pomiędzy firmami krajowymi i zagranicznymi.

Jak każda edycja, także BALTEXPO 2015 jako największa impreza tego typu w Polsce cieszy się dużym poparciem administracji rządowej i samorządowej oraz środowisk do których targi są adresowane. Tematyka targów obejmuje min. przemysł okrętowy i offshore; budowy, przebudowy i modernizacje statków i infrastruktury offshore; wyposażenie okrętowe; ofertę biur projektowych; usługi związane z wydobyciem ropy i gazu spod dna morskiego; usługi związane z obsługą statków i ładunku; żeglugę towarową i pasażerską; sprzęt do załadunku i wyładunku; porty, terminale i centra logistyczne; transport intermodalny w kontekście portów morskich; infrastrukturę nadbrzeżną; ochronę środowiska morskiego; bezpieczeństwo portów i żeglugi oraz środowiska naukowo-badawcze i rozwojowe działające na rzecz gospodarki morskiej.

Wszystkich zainteresowanych szczegółami dotyczącymi BALTEXPO 2015 - a w szczególności udziałem w targach - zachęcamy do odwiedzenia strony www.baltexpo.ztw.pl lub kontaktu bezpośrednio z organizatorem: Zarząd Targów Warszawskich S.A.; tel. 22 849 60 06; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Portal Morski jest partnerem medialnym targów BALTEXPO 2015.

Rada Państw Morza Bałtyckiego, CBSS (Council of the Baltic Sea States) to organizacja międzynarodowa powstała z inicjatywy rządów Niemiec i Danii, które w dniach 5-6 marca 1992 r. zorganizowały konferencję ministrów spraw zagranicznych w Kopenhadze. Powołano wówczas do życia Radę Państw Morza Bałtyckiego, początkowo jako forum współpracy międzyrządowej. Rada Państw Morza Bałtyckiego jest kolejnym etapem instytucjonalizacji stosunków międzynarodowych w regionie Morza Bałtyckiego po zimnej wojnie. Tuż po jej zakończeniu rządy Polski i Szwecji, wystąpiły z propozycją zwołania konferencji szefów rządów, poświęconej ochronie środowiska Morza Bałtyckiego. Na konferencji, która odbyła się w dniach 2–3 września 1990 roku w Ronneby w Szwecji, przyjęto Deklarację Morza Bałtyckiego.

Pełniąc funkcję przewodniczącego Rady Państw Morza Bałtyckiego, Polska będzie koncentrować się na obszarach współpracy, wpisujących się w trzy nowe długofalowe priorytety RPMB uzgodnione w czerwcu 2014 r.: zrównoważony region dobrobytu, tożsamość regionalna, oraz bezpieczny region. Zależy nam na pełniejszym wykorzystaniu potencjału RPMB. Naszym celem jest także podjęcie dyskusji i konkretnych kroków w kierunku bardziej efektywnego zarządzania regionem, opierającego się na istniejących instytucjach i formatach współpracy, lecz przy większej ich harmonizacji – zgodnie z dokumentami programowymi Rady. W tym kierunku zmierzać będziemy podczas realizacji każdego z priorytetów.

Również w okresie lipiec 2015 - czerwiec 2016 Polska będzie przewodniczyć pracom Narodowych Punktów Kontaktowych Strategii Unii Europejskiej dla Regionu Morza Bałtyckiego. Podjęte zostaną działania w kierunku koordynacji prac i maksymalnej synergii pomiędzy formatami współpracy w regionie Morza Bałtyckiego.

Okres polskiego przewodnictwa w RPMB zbiega się z przewodnictwem w Komitecie ds. Planowania Przestrzennego i Rozwoju VASAB, do którego priorytetów na ten czas zaliczają się: problematyka miejska, planowanie przestrzenne w odniesieniu do obszarów morskich oraz monitoring terytorialny. Podjęte zostaną działania na rzecz lepszej koordynacji prac pomiędzy Komitetem VASAB i właściwymi organizacjami i instytucjami w regionie.

W roku 2016 (1.01 - 31.12) Polska będzie sprawować prezydencję w Komitecie Sterującym Partnerstwa Wymiaru Północnego ds. Transportu i Logistyki. Podjęte zostaną działania na rzecz koordynacji prac organizacji regionalnych w tym obszarze. 

rel (ZTW), PBS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 3.9983 4.0791
EUR 4.2806 4.367
CHF 4.3691 4.4573
GBP 5.0068 5.108

Newsletter