Inne

Konwencja MLC, 2006, o pracy na morzu weszła w życie 20.08.2013 r. Konsoliduje ona i uaktualnia ponad 35 wcześniejszych konwencji ILO, zbierając w jednym dokumencie prawa marynarzy do przyzwoitych warunków życia i pracy na statkach.

Transgraniczny charakter pracy marynarzy oraz zatrudnianie ich na statkach różnych bander, których prawo pracy znacząco się różni, ujawniły potrzebę wprowadzania ujednoliconych standardów pracy na morzu. Pomimo stworzenia wspólnej bazy, jednym z wielu problemów w realizacji postanowień nowej regulacji prawnej jest to, że pozostawiono państwom – Stronom Konwencji szeroki zakres swobody w stanowieniu własnego prawa w oparciu o nią, używając w wielu wymaganiach takich sformułowań, jak: odpowiedni, właściwy, wystarczający. Olbrzymim osiągnięciem MLC, 2006, jest niewątpliwie jej globalny charakter oraz egzekwowanie jej postanowień przez dobrze rozwinięty system kontroli państwa portu – PSC.

Konwencja MLC 2006

Wprowadza nowy porządek prawny, a zarazem ustanawia czwarty filar prawa morskiego, obok Konwencji: SOLAS, MARPOL i STCW, regulujących funkcjonowanie sektora gospodarki morskiej. MLC, 2006, dotyczy godnych warunków pracy i uczciwej konkurencji głównie pomiędzy państwami bandery. Jak każde przełomowe rozwiązania prawne stwarza ona tyle samo szans i możliwości, ile rodzi wątpliwości.

Polski Rejestr Statków, we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, przygotowuje na drugi kwartał 2014 r. szkolenie adresowane do tych wszystkich, którym problematyka życia i pracy ma morzu jest szczególnie bliska. Prawnicy UG i specjaliści PRS postarają się odpowiedzieć na najbardziej aktualne pytania dotyczące praw i obowiązków trzech głównych „graczy” MLC,2006, amianowicie marynarzy, armatorów i państw bandery. Uważamy, że wzrost świadomości zarówno wśród samych marynarzy, jak i reprezentujących ich organizacji i przedstawicieli odnośnie nowych regulacji prawnych pomoże w skuteczniejszym wykorzystaniu środków zapewnionych postanowieniami Konwencji.

PRS

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter