Bezpieczeństwo

W sobotę, 6 stycznia do Polski przybył statek wielozadaniowy Spuigracht z nowym transportem sprzętu wojskowego obejmującym 29 czołgów M1A1 Abrams i 79 pojazdów M-ATV. Rozładunek rozpoczął się w poniedziałek.

Nie podano tego wprost i oficjalnie, ale informacje opublikowane przez Agencję Uzbrojenia na jej witrynie internetowej, a także zdjęcia opublikowane przez Pawła Bejdę, sekretarza stanu w MON na jego oficjalnym profilu w mediach społecznościowych, w zestawieniu z publicznie dostępnymi informacjami o ruchu statków i o statkach przebywających w porcie (różne serwisy wykorzystujące dane AIS) pozwalają raczej jednoznacznie stwierdzić, że to właśnie zbudowany w Polsce Spuigracht przywiózł do Świnoujścia kolejną partię sprzętu dla polskiej armii.

Po rejsie rozpoczętym 23 grudnia w Charleston, statek zacumował w ostatnią sobotę przy nabrzeżu Rozładunkowym terminalu Euro Terminal Sp. z o.o. w Basenie Atlantyckim świnoujskiego portu wewnętrznego.

Spuigracht, to przedstawiciel serii bardzo uniwersalnych, wielozadaniowych statków, zdolnych do obsługi ładunków ciężkich i wielkogabarytowych, projektu B587/IV ze Stoczni Szczecińskiej. Cztery takie statki przekazała ona holenderskiemu armatorowi w latach 2000-2001, a piąty - w roku 2004. Spuigracht (nr IMO 9202534; GT 16 639; nośność 21 449 t) pochodzi z roku 2001.

W poniedziałek, 8 stycznia 2024 r., w Świnoujściu rozpoczął się rozładunek statku z amerykańskim sprzętem dla polskiej armii. Jest to trzecia transza czołgów M1A1 Abrams, zakupionych w styczniu ub. r., na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Realizowana dostawa obejmuje 29 czołgów oraz zapas materiałów eksploatacyjnych.

Wraz z czołgami do Polski przybyły zakupione 31 lipca ub. r., w ramach programu EDA (Excess Defense Articles), minoodporne pojazdy typu MRAP (Mine Resistant Ambush Protected) Oshkosh M-ATV w liczbie 79 sztuk. Beneficjentem zamówienia są Wojska Lądowe.

Historia kontraktacji (zamówień) i dotychczasowych dostaw

Przypomnijmy, że 21 listopada 2023 r., w Święto Służby Czołgowo-Samochodowej, do portu w Świnoujściu wpłynął statek z m.in. 26 czołgami M1A1 Abrams i 9 wozami zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Z kolei 28 czerwca 2023 r. dokonano odbioru pierwszej partii złożonej z 14 czołgów M1A1 dla Sił Zbrojnych RP. Transport morski obejmował również 3 wozy zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules. Rozładowano je w Szczecinie.

31 lipca ub. r. podpisana została umowa na dostawę kolejnej transzy pojazdów M-ATV dla Sił Zbrojnych RP. Jej stronami są Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki.
Pozyskiwane pojazdy, po dostarczeniu do Polski, zostały przystosowane do krajowych przepisów ruchu drogowego, a następnie poddane czynnościom serwisowym oraz dostosowaniu do wymagań Sił Zbrojnych RP.

45 pojazdów tego typu zostało wcześniej pozyskanych w ramach programu EDA i od 2015 roku znajdują się na wyposażeniu Wojsk Specjalnych, gdzie są wykorzystywane w roli opancerzonego samochodu patrolowego.

Oshkosh M-ATV został opracowany na potrzeby armii amerykańskiej w oparciu o doświadczenia z wykorzystania tego typu pojazdów w pierwszej fazie konfliktów w Iraku i Afganistanie. Konstrukcja bazuje na podwoziu wojskowego samochodu ciężarowego MTVR, a jego masa bojowa wynosi 14,7 tony. Pojazd może przewozić 5 żołnierzy i zapewnia wysoką odporność przeciwminową. Jego uzbrojenie może stanowić karabin maszynowy kal. 7,62 mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy kal. 12,7 mm lub granatnik automatyczny kal. 40 mm zamontowane w obrotnicy.

4 stycznia 2023 r., na terenie 1 Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, została podpisana umowa na dostawę czołgów podstawowych M1A1 Abrams dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Przedmiotem umowy, zawartej ze stroną amerykańską, jest dostawa 116 czołgów M1A1 Abrams, które przystosowywaane do wymagań Sił Zbrojnych RP, wraz ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 12 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 Hercules, 8 mostów towarzyszących M1074 Joint Assault Bridge, 6 wozów dowodzenia M577 i 26 warsztatów NG SECM na podwoziu HMMWV, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym.

Powyższy kontrakt stanowi pierwszy etap realizacji projektu, który obejmuje również znaczące liczby nowoczesnych typów amunicji bojowej, a także amunicji szkolnej, zgodnie z zatwierdzonym przez Kongres Stanów Zjednoczonych maksymalnym zakresem zamówienia. Powyższe zamówienia, w tym na amunicję przeciwpancerną podkalibrową, czy wielozadaniową amunicję programowalną, będą realizowane sukcesywnie, zgodnie z potrzebami Sił Zbrojnych RP.

Całkowita wartość umowy wynosi ok. 1,4 mld USD netto, z czego blisko 200 mln USD jest finansowane przez stronę amerykańską w ramach przyznanych Polsce środków pomocowych, natomiast dostawy czołgów i pozostałego sprzętu wojskowego mają być zrealizowane do końca 2024 r.

W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne kontenerowe warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne.

Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego.

rel (Agencja Uzbrojenia); PBS (PortalMorski.pl

Fot.: P. Bejda / MON (X)

Rozładunek amerykańskiego sprzętu wojskowego dla polskiej armii ze statku Spuigracht w Świnoujściu
Rozładunek amerykańskiego sprzętu wojskowego dla polskiej armii ze statku Spuigracht w Świnoujściu

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Zaloguj się

1 1 1 1
Waluta Kupno Sprzedaż
USD 4.0044 4.0852
EUR 4.285 4.3716
CHF 4.3754 4.4638
GBP 4.995 5.096

Newsletter